Özel bir hastanede sağlık çalışanlarının iş kazalarına karşı bakış açılarının belirlenmesi
Determination of viewpoints of health workers against occupational accidents in A private hospital
- Tez No: 489972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSKENDER KARALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sağlık sektörü, karmaşık yapısı gereği bünyesinde birçok meslek grubunu ve tıbbi birimleri bir arada bulundurur. Bu sektörde meydana gelen iş kazalarını azaltmak için mutlaka çalışan odaklı bir iş sağlığı ve güvenliği çalışmasının aktif olarak işlenmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının, özellikle de yıllarını bu sektöre vermiş çalışanların mesleğindeki riskleri bir süre sonra olağan karşılaması durumu çok ciddi boyutlara taşımaktadır. Öncelikle çalışanlardaki bu mesleki körlüğü kaldırmak için farkındalık eğitimlerine yer verilmeli, tehlikeler ve riskler uygulamalı olarak anlatılmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin yanı sıra mutlaka mesleği ile ilgili hizmete dayalı eğitimler verilmelidir. Bu anlamda çalışanlarda bir iş güvenliği kültürünün oluşması gerekmektedir. Çalışanlar mutlak suretle kişisel koruyucu donanım kullanımına teşvik edilmeli ve gerekli kurum içi denetimlerin yapılması gerekmektedir. Çalışmamız 2017 yılı Mayıs ve Temmuz ayları arasında İstanbul'da bulunan özel bir hastanede yapılmıştır. 35 sorudan oluşan anket çalışmasına çeşitli meslek grubu ve birimlerinden toplam 139 çalışan katılmıştır. Katılımcıların %81'i kadın %19'u erkek çalışanlardan oluşmaktadır. Eğitim düzeylerine göre çalışanların %58,2'si ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitime sahip iken %41,8'i de üniversite-yüksek lisans-doktora/tıpta uzmanlık eğitim düzeyine sahiptir. Çalışanların yaşlarına bakıldığında %35,2 ile en fazla 18-25 yaş aralığında çalışan mevcuttur. 40 yaş üzeri çalışan oranı %23,8'dir. Sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları mesleki riskler göz önünde bulundurulduğunda %62 oranında biyolojik etkenlere maruz kalmaktadırlar. Çalışanların %56,8'i çalışma hayatı boyunca iş kazalarına şahit olmuştur. Çalışmamızda ortaya çıkan tabloda son bir yılda en az bir iş kazasına maruz kalan çalışan oranı %18,3'tür. Sağlık çalışanlarına en fazla maruz kaldığı iş kazası 58,3% ile iğne batmalarına bağlı kazalardır. Sağlık çalışanlarına göre iş kazalarına en fazla maruz kalan meslek grubu %47 ile hemşirelerdir. Bu düşünce konu ile ilgili birçok çalışmada bu oranları doğrulamaktadır. Yapmış oldukları işten kaynaklı olarak en fazla ortaya çıkan sorun %17,1 ile yorgunluk uyku problemidir. İş kazaların ile ilgili eğitim alanların %78,2'si bu eğitimi işyerinde aldıkları görülmüştür. İş kazalarının en büyük nedeni %71,7 ile dalgınlık ve dikkatsizliktir. Çalışmamızda sağlık çalışanlarının %57,5'i gece çalışması yaptığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The healthcare sector has many professions and medical units in its place in order to be complicated by its complex structure. In order to reduce the number of job accidents in this sector, an employee-oriented occupational health and safety work must be actively processed. Healthcare workers, especially those who have been working in this sector for many years, are in a very serious situation where their risk of getting occupied after a while is normal. First of all, awareness training should be given to remove this professional blindness in employees, hazards and risks should be explained practically. In addition to occupational health and safety training, service-based training must be provided for the profession. In this sense, a work safety culture needs to be formed in employees. Employees should be absolutely encouraged to use personal protective equipment and necessary internal audits should be carried out. Our work was conducted in a private hospital in Istanbul between May and July 2017. A total of 139 employees from various professions and units participated in the survey study consisting of 35 questions. 81% of the participants were female and 19% were male workers. According to education levels, 58.2% of the employees have education at primary school-junior high school level while 41.8% of them have university-master degree-doctorate / specialization education level. When you look at the age of the employees, 35.2% is working at the age of maximum 18-25 years. The rate of working over 40 years is 23.8%. Considering the occupational risks to which health workers are exposed, 62% are exposed to biological agents. 56.8% of the employees witnessed job accidents during their working lives. In our study, 18.3% of employees were exposed to at least one work accident in the last year. Work accidents, which are most exposed to health workers, are due to needle sticks with 58,3%. According to the health workers, the occupational group most exposed to job accidents is nurses with 47%. This opinion confirms these ratios in many studies. The most common problem with their work is fatigue sleep problem with 17.1%. It is seen that 78.2% of the training areas related to work accidents receive this training in the workplace. The greatest cause of job accidents is dismay and carelessness with 71.7%. In our study, it was found out that 57.5% of the health professionals were working at night.