Slope stability of the open pits-rock slope
Açık işletmelerde-kaya şevlerinde şev stabilitesi
- Tez No: 526116
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sadiola Açık Altın Madenlerinde yamaçların stabilitesi, istikrarsızlıkların sahip olabileceği önemli zararlı sonuçlardan dolayı büyük bir endişe konusudur. Bu madenlerin güvenli ve sürekli ekonomik çalışmasını sağlamak için, şevlerin stabilite riskini sistematik olarak değerlendirmek ve yönetmek gereklidir. Ancak bu, eğimlerin stabilitesini değerlendirmek için gerekli parametrelerin ölçülmesinin zahmetli, pahalı ve madencilik işlemlerine zarar verebilmesinden dolayı geleneksel olarak kolay olmamıştır. Şev stabilitesi birçok faktörden etkilenir, şev stabilitesi üzerindeki etkiler büyük veya küçük olabilir. Şev stabilitesini analiz etme sürecinde ana etkileme oranı faktörlerini tanımlamak daha önemlidir.
Özet (Çeviri)
The stability of slopes in Sadiola Open Pit Gold Mines is an issue of great concern because of the significant detrimental consequences instabilities can have. To ensure the safe and continuous economic operation of these mines, it is necessary to systematically assess and manage slope stability risk. This however has not been traditionally easy due to the fact that measuring the parameters needed to assess the stability of slopes can be laborious, expensive, and cause disruption to mining operations. Slope stability is affected by many factors, their effects on the slope stability may be big or small. It is more important to identify the main influencing ratio factors in the process of analyzing the slope stability.