Yüksek manganlı ostenitik çeliklerin aşınma davranışlarına vanadyum ve molibden element ilavesinin etkisinin incelenmesi
The investigation of the addition of vanadium and molybdenium elements on the wear behaviours of the high manganese austenitic steels
  1. Tez No: 526117
  2. Yazar: ADEM KAYADELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇELİKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada yüksek manganlı ostenitik çeliklere Vanadyum ve Molibden katarak elde edilen yeni yapıların sertlik, darbe direnci ve özellikle aşınma özelliklerindeki değişimler gözlenmiştir. Vanadyum ve Molibden ağırlıkça %1 oranında katılmıştır. Referans numunenin yanında referans numuneye %1 Vanadyum ve referans numuneye %1 Molibden katılarak 3 farklı grupta 6 adet numune oluşturulmuştur. Numuneler öncelikle döküm için hazırlanmıştır. Dökümleri tamamlanan numuneler 24 saat 1200 oC bekletilmiş ve sonra oda sıcaklığına soğutulmuştur. Soğuyan numuneler yüzey işlemlerinden geçirilmiştir. Hazırlanan numunelere darbe direnci deneyi yapılmıştır. Her bir numuneden 3'er adet toplamda 9 adet sertlik deneyi yapıldıktan sonra aşınma testleri yapılmıştır. Aşınma testleri kapsamında her bir numune için iki farklı yük ve hız koşulunda aşınma testleri yapılmıştır. Aşınma testlerinden sonra karakterizasyon için stereomikroskop ve XRD kullanılmıştır. Yapılan deneyler neticesinde endüstride aktif olarak kullanılan yüksek manganlı ostenitik çelik uygulanan işlemler sonucunda darbe direnci, sertlik ve aşınma direnci kıstaslarında artışlar göstermiştir. Darbe direnci deneylerinde Vanadyum katkılı numunenin, sertlik ve aşınma direncinde ise molibden katkılı numunenin daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes are observed in hardness, impact resistance and especially wear parameters of the new structures which is obtained by adding vanadium and molybdenum on high manganese austenitic steels. Vanadium and molybdenum are added as %1 of total weight. As a result of adding vanadium as %1 of total weight and adding molybdenum as %1 of total weight, six specimens are created in three different groups. Initially, specimens are prepared for casting. After the casting, specimens are waited 24 hours in under 1200 oC for heat treatment for 24 hours and then they are cooled to room temperature. After the heat treatment, surface treatments are applied to the cooled specimens and impact resistance tests are exerted on specimens. Totally 9 hardness tests are applied as 3 tests to each specimen in three different groups, wearing tests are applied. Wearing tests are performed for two different loads and speed conditions. After wearing tests stereo-microscope and XRD analyzes are used for characterizations. As a result of the tests, austenitic manganese steels, that are used in industry widely, are showed good increases in impact resistance, harness and wear resistance features. In impact resistance tests, the specimen in which vanadium is added as %1 of the total weight showed better performance than others. On the other hand, in harness and wear resistance tests showed that the specimen in which molybdenum is added as %1 of the total weight is better than others.