Turgut Özal ve AK Parti dönemlerinde Türkiye'nin Irak politikası: Karşılaştırmalı bir analiz
Turkey's iraqi policy during Turgut Özal and AK Party periods: A comparative analysis
- Tez No: 526130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Turgut Özal'ın Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yaptığı 1983 ile 1993 yılları arasında ve Ak Parti'nin iktidara geldiği Kasım 2002 ile Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olduğu Ağustos 2014'e kadar olan dönemde uygulanan Irak politikasını karşılaştıracaktır. İki dönemde uygulanan Irak politikası, tarihsel süreç göz önünde bulundurularak ayrı ayrı incelenmiştir. Irak politikasının karşılaştırılmasında bu iki dönemde izlenen siyasetin sistem ve devlet düzeyindeki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Varılan sonuç, her iki dönemde de Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması, Irak'ın kuzeyinde kurulabilecek Kürt devletinin engellenmesi ve PKK'nın Irak'taki varlığının sona erdirilmesi gibi politikaların uygulanma safhasında sistem etkisinin görüldüğü şeklindedir. Siyaset yapıcıların dünya görüşünü de etkileyen sistem etkisi, uluslararası sistemin son birkaç on yılda yaşadığı Soğuk Savaş'ın sona ermesi ve 11 Eylül saldırıları temelinde, çift kutuplu düzenden çok kutuplu düzene geçiş sürecinde yaşanan Körfez Savaşlarındaki ABD ilişkileriyle ve küreselleşme ile liberalleşmenin getirdikleriyle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis will compare Turkey's Iraqi policy during the Özal years (1983-1993) when he was first Prime Minister and then President, and between 2002 and 2014, when AK Party came to power and Ahmet Davutoglu became Prime Minister. The Iraqi policy applied during the two periods has been examined separately considering the historical process. The comparison attempted to reveal the similarities and differences in the system and state level of politics in these two periods. The conclusion is that the system effect is seen at the stage of implementation of policies such as the preservation of the territorial integrity of Iraq in both periods, the obstruction of the establishment of a Kurdish state in the north of Iraq and the efforts to stop the existence of the PKK. The system effect, which also affects the world view of the policy makers, is observed in the Turkey-US relations during the Gulf War, in the transition from a bipolar to a multipolar world system, and in the globalization and liberalization processes, all of which were affected first by the end of the Cold War and then the September 11 attacks.