Atdişi mısırda ekim zamanı ve bitki sıklıklarının morfo-fizyolojik karakterler ve verime etkisi
The effect of plan sowing dates and densities on morphophsiological charecters and yield at corn
  1. Tez No: 526128
  2. Yazar: NURDAN KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada farklı olgunlaşma süresine sahip 2 adet atdişi mısır çeşidi DKC5747 (FAO 500) ve PR31P41 (FAO 650) kullanılmıştır. Çalışma, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Tel-Kaliş Araştırma ve Uygulama Merkezi alanında tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme planına göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Ana parselleri ekim zamanı, alt parsellerini çeşitler, alt-altı ise bitki sıklığı oluşturmuştur. İlk ekim zamanı 1 Haziran'da, diğer ekim zamanları ise 20 Haziran ve 10 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Sıklık; dekara 8 bin, 9 bin, 10 bin ve 11 bin bitki gelecek şekilde düzenlenmiştir. Ekimle birlikte tabana 8 kg/da N, 8 kg/da P2O5 ve 8 kg/da K2O gelecek şekilde 15-15-15 kompoze gübre verilmiştir. Üst gübre olarak 20 kg/da Üre formunda azot gübresi bitkiler 8 yapraklı olduğu dönemde uygulanmıştır. Çalışma sonucunda ekim zamanı, incelenen tüm özellikler üzerine etkili olmuş, bitki boyu, koçan uzunluğu, koçan ağırlığı, tek dane ağırlığı ve koçan dane verimi en yüksek ikinci ekim zamanında elde edilmiş, en düşük ise üçüncü ekim zamanında tespit edilmiştir. Bu özellikler bakımından en uygun bitki sıklığının DKC5747 çeşidinde 9-11 bin/da, PR31P41 çeşidinde ise 8 bin bitki/da olduğu saptanmıştır. Amik Ovası için II. Ürün mısır tarımında en uygun ekim zamanının 20 Haziran, en uygun ekim sıklığının ise 9-11 bin bitki/da ve en uygun çeşitlerin kısa olgunlaşma grubunda yer alan çeşitler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two roasted corn varieties, DKC5747 (FAO 500) and PR31P41 (FAO 650) with different maturation periods were used. The study was carried out in 3 replications according to the plan of split split plots in randomized block design in Mustafa Kemal University Faculty of Agriculture Field Crops Department Tel-Kalis Research and Application Center. The main plots produced sowing time, sub-plot varieties, and sub-sub-plot settled. The first sowing time was 1st of June and the other sowing times were 20th of June and 10th of July. The frequency values of the plots were set to 8, 9, 10 and 11 thousand plants/da. With the seeding, 15-15-15 (N-P-K) composed fertilizer were applied to the seed bed as 8 kg / da N, 8 kg / da P2O5 and 8 kg / da K2O. 20 kg / da urea was applied as nitrogenous top fertilizer in the period of 8 leaves. Sowing time was found to be effective on all the characteristics examined. Plant height, corn cob length, corn cob weight, single corn grain weight and corn cob grain yield were obtained at the second highest sowing time and lowest at the third sowing time. In terms of these characteristics, it was determined that the most suitable plant frequency was 9-11 thousand / da in DKC5747 and 8 thousand plants in PR31P41. The second crop of Amik Plain was the result of 20 days of sowing the most suitable sowing time in maize farming, 9-11 thousand plants in the most suitable sowing period, and varieties in the short maturing group of the most suitable varieties.