Reşîdu'd-dîn Fazlullâh'ın Câmi'u't-Tevârîh isimli eserinin Hârezmşâhlar kısmının tercüme ve değerlendirilmesi
Translations and evaluation of the Khwarazms chapter of the book titled Jami'al Tawarikh by Rashid al-din Fadlullâh
  1. Tez No: 526131
  2. Yazar: MERYEM YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AHMETBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Câmi'u't-tevârîh, Reşîdu'd-dîn Fazlullâh-ı el-Hemedânî'nin, İlhânlı hükümdârı Gâzân Hân'ın isteği üzerine yazdığı bir baş eserdir. Eserin 1306-1307 yıllarında birinci nüshası üç cilt, 1310'da tamamlanan ikinci nüshası ise dört cilt olarak düzenlenmiştir. Eser, Fârs dilinde yazılan temel kaynaklardan biridir. Tezimizde Hârezmşâhlar Tarihi kısmının tercüme ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, Reşîdu'd-dîn Fazlullâh'ın hayatı (tahsili,ilmi şahsiyeti, yaşadığı dönem) ve eserleri hakkında bilgiler verilmiş; İkinci bölümde Reşîdu'd-dîn'in ilk dünya tarihi olarak kabul edilen Câmi'u't-tevârih adlı eseri incelenmiş; üçüncü bölümde ise Câm'i'u't- tevârîh'in Hârezmşâhlar Tarihi kısmının tercümesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Jami'al-Tawarîkh by Rashid al-Din Fadlullâh is a master piece written on the request of Ilhânlian Ruler, Gâzân Hân. The first version the book was arranged in three volumes between the years of 1306 and 1307, and the second version of the book completed at the year of1310 in the four volumes. The book is one of the main sources written in Persian literature. The History of Khwarazm section of the book will be translated and evaluated in this thesis. The thesis will consist of three parts. In the first part of the thesis, the life and works of Rashid al-Din Fadlullâh will be given. The first part also gives detailed information about his education, scientific personality and life. In the second part of the thesis, the book titled Jami'al-Tawarîkh, which is considered as the first world history book of the author will be examined. In the third chapter of the thesis, the History part of the Jami'al-Tawarîkh's Khwarazm book will be translated.