Reşîdüddin Fazlullâh-ı Hemedânî'nin Câmi'u't-Tevârîh adlı eserinin Selçuklu tarihi açısından değerlendirilmesi
An examination of Rasid Al-din Fazl-alla ̅h Hamada ̅ni's ja ̅mi'al-tawa ̅ri ̅kh in terms of Seljuq history
  1. Tez No: 495766
  2. Yazar: GAMZE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hemedanlı Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Reşîdüddin iyi bir tıb eğitimi aldı ve Abaka Han döneminde İlhanlı Sarayına girdi. Uzun yıllar İlhanlı Devleti içerisinde görev yapan Reşîdüddin ancak Ga ̅za ̅n Han'ın kendisini vezir olarak görevlendirmesi ile hatırı sayılır bir güce kavuşmuştur. Ga ̅za ̅n Han'ın aldığı kararlarda ve devlet içerisindeki değişikliklerde önemli bir rol oynayan Reşîdüddin aynı zamanda Ga ̅za ̅n Han'ın isteği üzerine Moğol Tarih'ini konu alan Câmi'u't-tevârîh adlı eserini yazmıştır. Ga ̅za ̅n Han'a ithaf etmek istediği eser tamamlanamamış onun ölümünden sonra Olcaytu'ya sunulmuşur. Olcaytu esere Moğollar ile münasebette bulunmuş devletlerin tarihinin de dahil edilmesini istedi. İkinci cilt olarak düzenlenen Câmi'u't-tevârîh'in bu kısmı Reşîdüddin'in eserinin modern anlamda ilk dünya tarihi olarak kabul edilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Rashi ̅d al-din, who was born in a Jewish family from Hemedan, was educated as a physician and originally entered into Abaqa Khan's service. Rashi ̅d al-din worked at the court of the Ilkhanids for a long time then came to quite an important and powerful position when he was chosen as a co-vizier by G ̅a ̅za ̅n Khan. Rashi ̅d al-din played a crucial role in the decisions and reforms of G ̅a ̅za ̅n Khan in the government. He was also tasked to compose the Ja ̅mi'al-Tawa ̅ri ̅kh, which was initially considered to be a Mongolian Historical text. Because G ̅a ̅za ̅n Khan passed away before the book was completed Rashi ̅d al-din planned to present the book to Oljeiütü. However he wanted the book to be dedicated to G ̅a ̅za ̅n Khan. In addition Oljeiütü ordered that stories of other people who came into contact with the Mongols be added to the text. Due to the scope and breadth of the second volume of the book which Oljeiütü wanted to be written, it became known as the first World History in modern historiography. The Seljuq History which is described and written about in the second volume is the subject of my thesis.