Demokratikleşme sürecinde dijital kamusal alan ve E Parti: Türkiye örneği
Democratization process digital public space and E Party: The case of Turkey
- Tez No: 526137
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Antropolojik bulgular ve epistemolojik araştırmalar insanların tarih boyunca hep toplum halinde yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Toplumsal bir varlık olan insanoğlu kendisi ve içerisinde yaşadığı toplum için tarihin her döneminde en ideal yönetim biçimini aramış ve tartışmıştır. Bu arayış ve tartışmalar arasında bir yönetim biçimi olarak demokrasi, oligarşi, monarşi ve sosyalizm gibi yönetim biçimlerini geride bırakarak günümüzde dünya toplumları tarafından benimsenen ve yaygın olarak kullanılan yönetim biçimi olmuştur. Siyasi düşüncüler tarihinde dünyanın küresel bir toplum haline geldiği gerçeği, bir yönetim biçimi olarak demokrasi kurumunun yenidünya düzenindeki yerini doğru tartışmayı önemli kılmaktadır. Bu bağlamda demokrasinin hangi bilimsel aklın ürünü ve hangi mekânlara bağlı olarak doğduğunu teorik açıdan tartışarak demokrasinin tarihsel gelişimi ve evreleri ele alınmıştır. Bir siyasi ve ekonomik proje olarak küreselleşmenin toplumsal yaşamın her alanında etki ve sonuçları bağlamında yaratmış olduğu değişim ve dönüşümden en çok etkilenen kurumların başında siyaset kurumu ve siyaset kurumunun baş aktörlerinden medya ve siyasal partiler gel-mektedir. Kitle iletişim teknolojisinin devasa gelişimi, internet ve yazılım alanındaki ilerlemeler toplumsal yaşamın bireyselleşmesini ve bireysel yaşamında küreselleşmesi gerçeğini ortaya çıkardığı görülmektedir. Bu gerçeklik medya kurumunun ve siyasal alanın her geçen gün daha güçlü iç içe geçmesine yol açmıştır. Değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğu bu süreç karşı-sında siyasal partilerin ve geleneksel medyanın kendisini yenidünya düzeninin yeni olgularına zorunlu olarak uyarladığı görülmektedir. Bu tezde demokrasinin baş aktörlerinden olan siyasal partilerin ve geleneksel medyanın değişen yapısı göz önünde bulundurarak, küreselleşen dünya gerçeğinde kamusal alan, siyasal partiler ve siyasal iletişimin baş aktörü olan medyanın neye uyarlandıkları ile gelecekleri tartışılacaktır. Bir siyasi parti tipolojisi olarak E-Partiétipolojisi ele alınacaktır. Geleneksel medyaya karşı alternatif medya olarak ortaya çıkan internet ve onun türevi olan sosyal medyanın kamusal alan ile siyasal partilerin değişimi üzerindeki etkisi ele alınacaktır. Siyasal katılım, siyasal iletişim ve siyasal reklamcılık gibi alanların değişen yapısı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Anthropological findings and epistemological investigations show that people have always lived in society throughout history. For every period of history and in society where man himself is a social being searched for the most ideal form of government and discussed. This quest and discussions between democracy as a form of government, oligarchy, monarchy, socialism and leaving behind formats such as management currently adopted by the world community and has been widely used form of government. The fact that the world has be-come a global society in political thought history makes it important to discuss the place of democracy institution in the new world order as a form of government. In this context, the historical development and the stages of democracy have been discussed by discussing the theoretical point of which scientific mind and product of democracy are born. As a political and economic project, media and political parties are among the chief actors of the political institution and the political institution at the head of the institutions most affect-ed by the change and transformation that globalization created in the context of the impacts and consequences in all spheres of social life. The massive development of mass communi-cation technology, the advances in internet and software, seem to reveal the individualiza-tion of social life and the globalization of individual life. This reality has led the media insti-tution and the political arena to grow stronger and stronger each passing day. It seems that political parties and the traditional media have necessarily adapted themselves to new phe-nomena of new world order in the face of this process, in which change and transformation are inevitable. In this thesis, considering the changing political structure of the main actors of democracy and the traditional media, the future of the public space, the political parties and the media, which are the main actors of political communication, will be discussed. As a political party typology, "E-Partiétipology will be dealt with. The Internet, which emerged as an alternative media to the traditional media, and its impact on the exchange of social media with the pub-lic sphere and political parties. The changing nature of such areas as political participation, political communication and political advertising will be discussed.