2010'dan günümüze Türkiye'de kadın sorunlarının dijital temsilleri feminist internet memeleri ve barbara Kruger'ın grafik anlatımıyla karşılaştırmalı analizi
Digital representations of women's issues in Turkey from 2010 tothe present: A comparative analysis of feminist internet memes andbarbara Kruger's graphic narrative
- Tez No: 961064
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI EDA NOYAN CELAYİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Hukuk, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, 2010 yılından itibaren Türkiye'de üretilen ve kadın sorunlarının dijital temsili olan feminist internet memelerini incelemektedir. Günümüzde feminist internet memeleri, sosyal medya platformlarını dijital kamusal alanın bir parçası olarak kullanmakta; feminist söylemin görünürlüğünü artırmakta ve yeni bir ifade biçimi sunmaktadır. Sanatını müzelerden ve galerilerden çıkararak kamusal alanlarda sergileyen Barbara Kruger, bu araştırmada sanatın demokratikleşmesi ve toplumsal değişim için bir araç olarak kullanılması nedeniyle önemli bir referans noktası olarak yer almaktadır. Ayrıca, kadın sorunlarının cinsiyet eşitsizliğine dayandığı göz önüne alındığında, araştırmanın bir diğer hedefi İstanbul Sözleşmesi'nin önemini vurgulamaktır. Bu nedenle, araştırma İstanbul Sözleşmesi'ne taraf olunmadan önceki ve çekilme sürecini de kapsayacak şekilde sınırlandırılmıştır. Araştırmada, feminist internet memeleri ve Barbara Kruger'ın grafik anlatım dili, tasarım ve söylem özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Bu iki tasarım dilinin feminist söylemi pekiştirme ve toplumsal farkındalık yaratma süreçlerindeki etkisi, Daniel Chandler'ın semiyotik analiz yöntemiyle nitel bir çerçevede incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi, Barbara Kruger'ın üç öne çıkan feminist eseri ile 2010'dan günümüze Türkiye'de üretilen feminist internet memelerinden oluşmaktadır. Feminist internet memeleri, her yıl en fazla beğeni alan, en çok paylaşılan ve yorum yapılanlardan seçilmiştir. Seçim kriterleri arasında memelerin kadın hakları tartışmalarını yansıtması, İstanbul Sözleşmesiyle ilişkili olması, semiyotik analiz için uygun olması ve çeşitliliğe dikkat edilmesi yer almaktadır. Araştırma sonucunda, feminist internet memeleri ile Kruger'ın grafik tasarım stratejilerinin örtüşen ve farklı yönleri ve her iki söylem biçiminin toplumsal bilinç oluşturmada rolü ele alınmıştır. İstanbul Sözleşmesi bağlamında kadın sorunlarının dijital temsilleri olan feminist internet memelerinin söylem ve görsel iletişimdeki dönüşümü değerlendirilmiş, bu dönüşümün kadın sorunlarının fark edilir olmasındaki etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research analyses feminist internet memes produced in Turkey since 2010, which are digital representations of women's issues. Today, feminist internet memes utilise social media platforms as part of the digital public sphere, increasing the visibility of feminist discourse and offering a new form of expression. Barbara Kruger, who takes her art out of museums and galleries and exhibits it in public spaces, is an important reference point in this research due to the democratisation of art and its use as a tool for social change. Furthermore, given that women's problems are based on gender inequality, another objective of the research is to emphasise the importance of the Istanbul Convention. For this reason, the research was limited to cover the period before the Istanbul Convention was ratified and the withdrawal process. In the study, feminist internet memes and Barbara Kruger's graphic expression language were compared in terms of their design and discourse features. The effect of these two design languages on the processes of reinforcing feminist discourse and raising social awareness is analysed in a qualitative framework with Daniel Chandler's semiotic analysis method. The sample of the study consists of three prominent feminist works by Barbara Kruger and feminist internet memes produced in Turkey since 2010. The feminist internet memes were selected from the most liked, shared and commented ones each year. The selection criteria included reflecting women's rights debates, being related to the Istanbul Convention, being suitable for semiotic analysis and paying attention to diversity. As a result of the research, the overlapping and different aspects of feminist internet memes and Kruger's graphic design strategies and the role of both forms of discourse in creating social consciousness were discussed. In the context of the Istanbul Convention, the transformation of feminist internet memes, which are digital representations of women's issues, in discourse and visual communication was evaluated, and the effect of this transformation on the recognition of women's issues was revealed.