11 Eylül sonrası Afganistan - Amerika Birleşik Devletleri ilişkileri : 2001-2014
Relations between Afghanistan and The United States of America in the post-September 11 period: 2001 – 2014
  1. Tez No: 526145
  2. Yazar: MUHAMMAD IBRAHIM TAHIRY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmanın amacı, 11 Eylül 2001'de gerçekleşen terörist saldırılar sonrası Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Afganistan arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla, öncelikle taraflar arasındaki ilişkileri etkileyen temel faktörler (coğrafya, yolsuzluk, uyuşturucu ticareti, askeri müdahaleler) ve dış aktörlerin bölgeye yönelik olarak izledikleri politikalar ve ilişkilerin kronolojik akışı üzerine odaklanılmıştır. Üçüncü bölümde, 11 Eylül sonrasındaki ikili ilişkiler temel alınmıştır. Burada özellikle H. Karzai'nin yönetimde bulunduğu zamandaki politik tercihleri ve NATO bünyesinde bölgeye yönelik olarak izlenen politikalar incelenmiştir. Sonuç bölümüne gelmeden önce ABD başkanlarının dış politika stratejileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the relations between the United States of America and Afghanistan. With this purpose, the first part is allotted to the main factors that have influenced the relations between the two sides (geography, corruption, drug trafficking, military interventions) along with the policies conducted by the external actors and the chronology of the relations. Bilateral relations in the post-September 11 period come next, with a particular focus on H. Karzai's political preferences and NATO operations. US presidents' foreign policy strategies precede the conclusion.