Akuaponik sistemlerde kıvırcık marul (Lactuca sativa) yetiştiriciliği
Culture of curly lettuce (Lactuca sativa) in aquaponic system
  1. Tez No: 526146
  2. Yazar: HARUN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KÜRŞAT FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Akuaponik yetiştiricilikte hangi sistem daha iyidir diye soracak olursak; balık büyümesi, bitki gelişimi, nütrient değerleri ve diğer su kalitesi parametreleri uygunluk göstergeleri olarak kullanılabilir. Bu çalışma iki farklı hidroponik sistemi birbiriyle karşılaştırmak ve kıvırcık marul yetiştiriciliği için hangisinin daha uygun olacağının tespit edilmesi için yapılmıştır. Bu kapsamda çakıl ve sal sistemlerinde kıvırcık marul (Lactuca sativa) yetiştiriciliği yapılmıştır. Denemede balık olarak Nil Tilapiası (Oreochromis niloticus) 15 kg/m3 oranında kullanılmıştır. Kıvırcık marul fideleri her iki sisteme de 203.84 gr/m2 oranında yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
If we ask what system is better in aquaculture; fish growth, plant growth, nutrient values and other water quality parameters can be used as fitness indicators. This study was carried out to compare two different hydroponic systems and to determine which would be more suitable for curly lettuce growing. In this context, curly lettuce (Lactuca sativa) was cultivated in gravel and raft systems. Nil Tilapia (Oreochromis niloticus) was used in the experiment at a rate of 15 kg/m3. The curly lettuce fidelity is 203.84 gr/m2 in both systems.