Mikroalglerden elde edilen antimikrobiyal içeriğin endüstriyel tek kullanımlık tıbbi ürünlerin yapısına katılması
Adding of antimicrobial content obtained from microalgea to industrial disposable medical products
- Tez No: 526144
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM CONK DALAY, DR. AYLİN ŞENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Mikroalglerin antimikrobiyal etkinliği, farklı bilim insanları tarafından kanıtlanmış güncel araştırma konularındandır. Bu tez çalışması kapsamında, antimikrobiyal özellikleri kanıtlanmış Athrospira (Spirulina) platensis, Chlorella sp. ve Amphora Capitellata mikroalg türlerine aitiçeriklerin polimer listesine katılıp şekillendirilmesi ve endüstriyel tek kullanımlık tıbbi ürün haline getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında mikroalgal ürünlerin antimikrobiyal etkilerini polimere katmak amacıyla önce farklı çözücü ve ekstraksiyon yöntemleriyle çeşitli örnekler elde edilmiş, daha sonra bu örnekler Gr(+), Gr(-) bakteri ve maya olmak üzere farklı mikroorganizma grupları üzerinde test edilmiştir. En etkili sonuç veren Dpirulina'ya ait örneklerin polimer yapısına katılarak şekillendirilmesi için üç boyutlu yazıcı, plastik enjeksiyon ve fırında eriterek kalıplama metodlarına başvurulmuştur. Çalışma kapsamında başvurulan tüm yöntemler karşılaştırılmış, sonraki basamaklara sürecin optimizasyonu yoluyla devam edilmiştir. Gerçekleştirilen tüm işlemler, bilimsel temellere dayandırılarak ve elde edilmesi hedeflenen son ürünün işlenebilirliği dikkate alınarak yorumlanmıştır. Bu nedenle antimikrobiyalliğin yanı sıra steril edilebilirlik, paketleme, toksisite, mikro düzeyde inceleme ve yüzey özelliklerini yorumlama gibi üretim sonrası süreçlere de üretim kadar önem verilmiş, elde edilen tıbbi cihaz parçaları yerel ve uluslar arası tıbbi cihaz üretim standart ve direktiflerine uygun bir son ürün haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The antimikrobial activity of microalgea that have been proven by different investigationsis among current research topics. Within the scope of this thesis, Athrospira (Spirulina) platensis, Chlorella sp. and Amphora Capitellata microalgea contents were intended to be added to polymer structure and shaped into industrialdisposable medical products. For this purpose, various samples of these microalgea were obtained by different solvent and extraction methods and then these samples were tested on groups of microorganisms such as Gr(+), Gr(-) bacteria and yeast. Three dimensional printing, plastic injection and melt-blending methods were applied for shaping the polymers doped by samples of Spirulina which showed the most effective antimicrobial results. All the methods applied in the study were compared and the subsequent steps were continued through process optimization. All performed procedures were interpreted based on scientific foundations and considering the target productibiliity,sustainabty and cmmerccializabilit of finall prodduct to be achieved. For this reason, besides antimirobialc proroperties pppost production ppertiies, such as sterilization, packaging, toxicity, microscopic determination and interpretation of surface properties were emphasized as well as production and resulting medical device parts have been made into a final product conforming to local and international medical device manufacturing standards and directives.