112 servisi çalışanlarına yönelik şiddet ve sonuçları (Denizli İli örneği)
Vi̇olence agai̇nst paramedi̇cs and the result of that (Provi̇nce of Deni̇zli̇ example)
- Tez No: 526147
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Hospitals, Health Care Management, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
Şiddet çalışanları olumsuz etkilemektedir. Şiddet mağduru olandan tutunda çalışanlara, kuruma ve topluma kadar bu etkilenme devam etmektedir. Bu etkilenmeleri ortadan kaldırmak için şiddete karşı önlemler alınmalıdır. Önlem alırken de her somut şiddet olayı analiz edilmeli ona göre önlemler alınmalıdır. Şiddetin nedenleri sonuçları ve etkileri somut olaya göre değişmektedir. Bu alınan önlemler şiddet olayının azalmasında etkin rol oynayacaktır. Acil sağlık hizmetlerinde yaşanan şiddet olayları büyük çoğunluğu kayıt edilmemekte çalışan tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmemekte adeta yok sayılmaktadır. Bu durumda yeni şiddet olaylarını körükleyerek toplum içinde yok sayılarak telafisi mümkün olmayan durumlara sebep olmaktadır. Çalışmanın hem teorik hem de anket yorumlarından bahsedilmiştir. Şiddetten en çok çalışanlar etkilenmektedir. Bu da Ambulans hizmetlerinin verilmesinde bir takım olumsuzluklara sebebiyet vermektedir. İnsanlar için elzem olan bu sağlık hizmetinin etkin ve verimli olması acil müdahale bakımından büyük öneme sahiptir. Şiddetin ambulans hizmetlerinin sekteye uğratmaması için şiddet konusunda toplumun her kesimine bir görev düşmekte bu görevlerin kurum çalışanlarıyla beraber değerlendirerek kamuoyunda şiddete karşı bilinç oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Violence negatively affects employees. Starting with the victim followed by the employees, organization and society this negative effect continues. Measures against violence must be taken to remove this. When taking precautions, every violent case should be analyzed and precautions should be taken accordingly. The causes, consequences and effects of violence vary according to the case. These measures will also play an active role in reducing the incidence of violence. The vast majority of violent incidents in emergency medical services are not recorded and are not reported to the relevant institutions and organizations by the employee; They are almost always ignored. In this case, it fuels new violent incidents and causes them to beignored in society and impossible to compensate. The study mentions both the theoretical and the survey interpretation. Most employees are affected by violence. This leads to a number of negatives in the provision of Ambulance services. This health service, which is essential for people, has agreat importance for an effective and efficient emergency intervention.In order not to let violence affect ambulance services, there is a duty for every citizenin regards of violence. Consciousness against violence should be established in public by evaluating these duties together with the employees of the institution