Triptofan Graft-Poly (HEMA) polimerik nanopartikülünün sentezi, karakterizasyonu, toksisitesi ve biyodağılımı
Synthesis, characterization, toxicity and biodistribution of Tryptophan Graft-Poly (HEMA) polymeric nanoparticle
  1. Tez No: 526148
  2. Yazar: CEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÜLKÜ KARABAY YAVAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Nanoteknoloji, son yıllarda yoğun ilgi duyulan ve birçok ürün geliştiren bir alandır. Polimerler sahip olduğu avantajları nedeniyle biyomateryal olarak kullanımı dikkat çekicidir. Polimerik nanopartiküller hastalık tanısı, görüntüleme ve tedavisi gibi biyoteknolojik ve biyomedikal alanlardaki kullanımıyla nanoteknolojide önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışmasında, ilaç taşınımında kullanılması planlanan Triptofan-graft-poli(HEMA) polimerik nanopartikülünün [Trp-graft-p(HEMA)] sentezi, karakterizasyonu, in vitro ve in vivo toksisite potansiyelinin araştırılması ve biyodağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. p(HEMA) sürfaktansız emülsiyon polimerizasyon yöntemiyle sentezlenmiş ve ardından Trp ile graftlanarak Trp-graft-p(HEMA) elde edilmiştir. Polimerik nanopartikülün karakterizasyonunda, FTIR, Zeta potansiyel ve boyut analizi, SEM ve şişme testi kullanılmıştır. Ortalama partikül boyutu 164.1 nm, polidispersite değeri 0.501 ve nanopolimerin yüzey yükü değeri -19.6 mV'dir. Sıcaklık artışıyla birlikte nanopolimerin şişme miktarı düşmektedir. Nanopolimerin in vitro toksisite potansiyelinin belirlenmesi için MTT testi, hemoliz testi, HET-CAM testi ve AMES testi yapılmış ve bu testler sonucunda, nanopolimerin sitotoksik ve hemolitik aktivitesinin olmadığı, antianjiyogenik etki gösterdiği ve genotoksik potansiyelinin belirlenmesi adına çalışmaların sürdürülmesi gerektiği tespit edilmiştir. Balb/c albino deney fareleriyle yürütülen in vivo toksisite çalışması sonucunda nanopolimerin akut dozda toksisite göstermediği belirlenmiştir. Nanopolimerin fizikokimyasal özellikleri nedeniyle PBS'de disperse olamamasından ötürü biyodağılım çalışması gerçekleştirilememiştir.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is a field that has attracted a lot of interest in recent years and has developed many products. Because of the advantages of polymers, their use as biomaterials is remarkable. Polymeric nanoparticles have an important position in nanotechnology with their use in biotechnological and biomedical fields such as disease diagnosis, imaging and therapy. In this thesis study, synthesis, characterization, investigation of in vitro and in vivo toxicity potential and determination of biodistribution of Tryptophan-graft-poly(HEMA) polymeric nanoparticle [Trp-graft-p(HEMA)]. p(HEMA) was synthesized by surfactant free emulsion polymerization method and then Trp-graft-p(HEMA) was obtained by grafting with Trp. In the characterization of the polymeric nanoparticle, FTIR, Zeta potential and size analysis, SEM and swelling test were used. The average particle size is 164.1 nm, the polydispersity index is 0.501 and the surface charge of the nanopolymer is negative -19.6 mV. The amount of swelling of the nanopolymer decreases with increasing temperature. MTT test, hemolysis test, HET-CAM test and AMES test were performed to determine the in vitro toxicity potential of the nanopolymer, and it has been determined that the nanopolymer has no cytotoxic and hemolytic activity, has antiangiogenic effect and should continue its studies in order to determine the genotoxic potential. In vivo toxicity studies conducted with Balb/c albino experimental mice indicated that the nanopolymer did not show toxicity in acute doses. Because of the physicochemical properties of the nanopolymer, the biodistribution study could not be performed because of the non-dispersibility in PBS.