Türev ürünler ve Türk bankacılık sektörü uygulamaları
Derivative products and Turkish banking sector applications
  1. Tez No: 526149
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA ZEYNEP EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her geçen gün gelişen teknoloji ile globalleşen finansal piyasalarda başlayan uluslararası para hareketleri, mobil hale gelen sermaye hareketleri, bankalar açısından fayda sağlamakla birlikte, yeni problemleri ve riskleri de beraberinde getirmiştir. Bu amaçla bankalar kendilerini ve müşterilerini korumak, oluşabilecek risklere karşı önlem almak için alternatif ürünlere yönelmeye başlaması ile türev ürünler ortaya çıkmıştır. Çalışmada finansal piyasaların en önemli aktörlerinden olan bankaların ülkemizde yıllar itibari ile artan türev işlem hacimlerinden yola çıkarak bankaların türev ürün kullanım kararları incelenmiştir. Bu amaçla, 2008-2016 yılları arasında Türk Bankacılık Sektörü aylık türev işlem hacimleri alınmış, 8 bağımsız değişken seçilerek bu değişkenlerin, türev işlemleri nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Seçilen bağımsız değişkenlerden dört tanesi (net kar/zarar, sermaye yeterlilik rasyosu, aktif karlılık ve öz sermaye karlılığı) ile türev ürün kullanım arasında ilişki bulunamamış, diğer dört değişkenden, sadece aktif büyüklük ile etkileşim pozitif yönde çıkarken diğer üç değişken (özkaynak büyüklüğü, likidite yeterlilik rasyosu ve net faiz marjı) arasında negatif etkileşim olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization of international monetary movements and developments in financial technology have been both beneficial and challenging for banks. They have brought new problems and risks together. Derivative products have emerged as a result of banks' tendency to hedge themselves as well as their customers against possible risks.This study examines decision of Turkish banks, to use derivative products by looking at the volume of derivative transcactions conducted over the years in Turkey. For this purpose, annual derivative transaction volumes of the Turkish Banking Sector were taken between 2008 and 2016, and 8 independent variables are chosen from literature to analyze how these variables affected derivative transactions. No relationship was found between 4 of the selected independent variables (net profit / loss, capital adequacy ratio, return on assets and return on equity) and the use of derivative products, while only one of the 4 variables (equity size, liquidity adequacy ratio and net interest margin) had a direct positive relation and the remainder variables had a negative relation.