Kaynaştırma raporlu çocuğa sahip ailelerin çocuklarının eğitimlerine katılımlarının ve öğretmenle görüşme sıklıklarının eğitimden memnuniyete etkisinin incelenmesi
The effect of the parents' participation into the education of their children who have an inclusive report and the frequency of parents with teachers meetings on the parents' satisfaction in education
- Tez No: 526153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada ilköğretim kapsamında genel eğitim sınıflarında eğitim alan kaynaştırma raporlu öğrencilerin ailelerinin çocuklarının eğitimlerine katılımlarının, öğretmenle görüşme sıklıklarının eğitimden memnuniyetleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada betimsel çalışma modellerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Aile katılım ölçeği (AKÖ), Öğretmenle görüşme sıklığı bilgi formu kullanılarak 570 aileden veriler toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda aile katılımı, öğretmenle görüşme sıklığı ailelerin eğitimden memnuniyetleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Buna ilaveten öğretmenle görüşme sıklığı arttıkça ailelerin çocuklarının eğitimlerine katılımlarının ve eğitimden memnuniyetlerinin arttığı görülmüştür. Araştırmada ayrıca aile katılımı, öğretmenle görüşme sıklığı üzerinde ailelerin eğitim düzeyi, sosyo ekonomik durumlarının etkisi incelenmiştir. Araştırmaya ilişkin tüm sonuçlar ayrıntılı bir şekilde bulgular kısmında paylaşılmıştır. Araştırmanın kaynaştırma uygulamasının hizmet kalitesini etkileyen unsurların tespitine ilişkin alanyazına katkı sağlaması açısından anlamlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the parents' participation to their children education with inclusive education report who study in general education classes within primary school and the effect of meeting frequency of parents with teachers on the parents' education satisfaction has been studied. Screening method was used in descriptive study models. Data were collected from 570 families using Family Involvement Questionnaire (FIQ) and interview frequency with teacher. As a result of the analyzes made, family participation, the frequency of interviews with teachers, and the satisfaction of families with education are positive effects. In addition, as the number of interviews with teachers increased, the participation of their children in their education and their satisfaction with education increased. The research also examined the effect of family education level, socioeconomic status on family participation and teacher interview frequency. All the results of the survey are detailed in the findings. It is believed that the mainstreaming of the research is meaningful in terms of contributing to the literature on the factors affecting the quality of service.