Telsiz duyarga ağları için hakim küme algoritmaları
Dominating set algorithms for wireless sensor networks
  1. Tez No: 382556
  2. Yazar: ÖZKAN ARAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Telsiz duyarga ağları (TDAlar) algılama yapabilen ve telsiz haberleşebilen düğümlerin oluşturdukları altyapısız bir ağdır. TDA üzerinde çalışan uygulamaların paketlerinin çıkış düğümüne doğru iletilmesi önemli bir problemdir. Ağı kümelemek bu problemin çözümlerindendir. Hakim küme oluşturma, hata toleranslı kümeleme yöntemlerinden bir tanesidir. Hakim kümenin içindeki düğümlerin hiçbiri birbirinin komşusu değilse bu küme bağımsız küme olur. Bağımsız küme oluşturma, küme liderlerini belirlemek için kullanılan önemli bir yöntemdir. Öz kararlılık bir düğümün sadece komşularının durumlarına göre karar vermesini sağlar. Öz kararlılık dağıtık ve hata toleranslı çalışma için çok uygundur. Bu yöntemde düğümlerin iyi tanımlanmış kuralları çalıştırması gereklidir. Bu tezde öz kararlı dağıtık maksimal bağımsız küme algoritmaları üzerine çalışılmıştır. Literatürdeki algoritmaların teorik ve pratik değerlendirmesi yapılmış, literatürdeki algoritmalara göre daha etkin olduğu kanıtlanmış bir algoritma tasarlanmıştır. Önerilen algoritma teorik olarak analiz edilmiştir, benzetim ortamında gerçeklenmiştir ve Iris düğümler üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks (WSNs) are infrastructureless network of nodes which are capable of sensing and wireless communication. Relaying the packets of applications running on WSN is an important problem. Clustering the network is a solution for this problem. Dominating set construction is a fault tolerant clustering method. If any of two dominators are not neighbors of each other then the set of dominators is called independent set. Construction of an independent set is an important method to elect cluster leaders. Self-stabilization provides a decision making mechanism for a node about its state by just checking its neighbors state. Self-stabilization is a very suitable method for distributed and fault tolerant processing. In this technique, nodes should execute well defined rules. In this thesis, distributed self-stabilizing maximal independent set algorithms are studied. Theoretical and practical evalutions of the previous work are made, an algorithm which is shown to be effective than the previous work, is designed. Proposed algorithm is analyzed theoretically, implemented in the simulation environment and tested on Iris nodes.