Yarı otomatik kinetik sistemli 12 ga av ve spor tüfeği tasarımı ve prototip imalatı
Semi automatic kinetic system 12 ga hunting and sporting shotgun design and prototype production
- Tez No: 526162
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin gelişimi, alternatif malzemelerin kullanımı ile günümüz piyasa koşullarına uygun montajı daha az parçadan oluşan, dolayısı ile basit mekanizma prensibine sahip, parçaya dayalı arıza sayısı azaltılmış, sistem içinde dolaşan bir barut gazı olmayışı ile bakım ve temizliği azaltılmış, üretim maliyeti düşürülmüş daha ekonomik bir yarı otomatik kinetik sistemli 12 gauge kalibrede av ve spor tüfeği geliştirilerek Creo 3.0 3D katı model programında tasarlanmıştır. Prototip ve ön serileri üretilmiş TS 870 standardı nezdinde atış testlerine tabi tutulmuştur. Test sonuçlarına göre tasarım gözden geçirilmiş olumsuzlukları ortadan kaldırılmış, geliştirmeleri yapılmış seri üretimi yapılabilecek şekilde üretim bilgi paketi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the development of the technology, the use of alternative materials and the installation in accordance with the current market conditions, less maintenance and cleanliness, less cost of production and a more economical part due to less component and therefore simple mechanism principle, reduced number of parts-based breakdown, 12 gauge caliber hunting and sports shotgun with semi automatic kinetic system were developed and designed in Creo 3.0 3D solid model program. The prototype and front series were subjected to shot tests in accordance with the TS 870 standard. According to the test results, the design has been removed from the negativity and the production information package has been formed so that the developed serial production can be done.