Çok katmanlı kentlerde kırsal mimarinin korunması: Kütahya-Çavdarhisar Cereller Mahallesi örneklemi
Conservation of rural architecture in multi-layered cities: The sample of the Kutahya-Cavdarhisar-Cereller Neighborhood
  1. Tez No: 526161
  2. Yazar: İPEK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN HANIM HALAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çavdarhisar, Kütahya iline 58 km uzakta konumlanan, Aizanoi Antik Kentini de içinde barındıran kırsal bir yerleşim yeridir. Çavdarhisar'ın dört mahallesinden biri olan Cereller Mahallesi, antik kente ait Mozaikli Hamam etrafında kurulmuş bir mahalledir. Cereller Mahallesi kırsal mimari yapılarını ele alan bu çalışmada alanın kırsal mimari dokusunun değerlendirilebilmesi için gözlem, sözlü görüşmeler, iç-dış analizler, alan çalışması ve kaynak taraması yapılmıştır. Analiz paftalarında belediyeden elde edilen Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı haritaları geliştirilerek kullanılmıştır. Bu değerlendirmeler ve analizler yapılarak mahallenin koruma sorunları tespit edilmiştir. Alanda yer alan yapıların koruma sorunları tespit edilip değerlendirilerek, alanında çok katmanlılığı göz önünde tutularak çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Bu doğrultuda hazırlanan tez, giriş bölümü de dahil dört bölümden oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, tez çalışmasının amaç, kapsam, sınırlılıkları ve literatürdeki yerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümünde, çalışma kapsamında kullanılan materyal ve izlenilen yöntemden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise çok katmanlı bir kent olan Çavdarhisar ilinin özellikleri, Aizanoi Antik Kenti ve kırsal konut mimarisinin özellikleri anlatılmıştır, çalışma alanı olan Cereller Mahallesi'nin genel analizi yapılmış ve mahallede yer alan konutların ayrıntılı iç-dış değerlendirmeleri yapılmıştır. Ayrıca çalışmaların sentezi ile Cereller Mahallesi'nde yer alan kırsal mimari yapılara ve alana yönelik sorunlar tespit edilmiş. Dördüncü bölümde ise elde edilen tüm verilerden çıkarılan sonuçlar toparlanarak tartışma ve sonuçlarla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Çavdarhisar is a rural settlement, which is located 58 km far from Kütahya city, including the ancient city of Aizanoi. Cereller Neighborhood, one of the four neighborhoods of Çavdarhisar, is a neighborhood built around The Mosaic Baths of the ancient city. In this study, which deals with the rural architectural structures of Cereller district, observations, oral interviews, internal-external analyzes, field work and literature survey were conducted to evaluate the rural architectural texture of the area. Conservation Development Plans obtained from the municipality were developed and used. These assessments and analyzes were conducted to determine the protection problems of the neighborhood. The protection problems of the buildings in the area have been identified and evaluated and various suggestions have been developed by considering the multilayers in the field. The thesis prepared in this direction is composed of four sections including the introduction. In the first part of the study, the aim, scope, limitations of the thesis study and its place in the literature are mentioned. In the second part, the material used and the method used in the study are mentioned. In the third section, the characteristics of Çavdarhisar, a multi-layered city, the characteristics of the ancient city of Aizanoi and the characteristics of rural housing architecture are described. problems related to rural architectural structures and area were identified. In the fourth section, the results obtained from all the obtained data are collected and presented with discussion and conclusions.