Epilepsi hastalarındaki nöbet geçirme korkusunun sosyal yaşamlarına etkisi
The effect of fear of seizures in epileptic patients on their social lives
- Tez No: 526165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Epilepsi Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üzeri olan ve epilepsi hastalığına sebep olan herhangi bir hastalığı bulunmayan 182 epilepsi hastası üzerinde anket uygulanmıştır. Çalışmanın amacı epilepsi hastalarının nöbet geçirme korkusunun sosyal yaşamları üzerine etkilerini belirlemek ve olumsuz etkilenen sosyal yaşam düzeylerinin optimum seviyeye ulaştırılabilmesi için farkındalık sağlamaktır. Yapılan çalışmada hastalara korkuları ve sosyal yaşamları üzerine sorular sorulmuştur. Alınan cevapların istatiksel çalışma sonuçlarına ulaşabilmek için Spss yöntemi kullanılmıştır. Bunun sonucunda hastaların sosyal yaşamlarının nöbet geçirmekten korktukları için olumsuz etkilendiği ve aynı zamanda sosyal damgalanmanın da etkisi sonucu yapmak istedikleri etkinliklerden ve hayata dairplanlarından vazgeçtikleri belirlenmiştir. Epilepsi hastalığının bireylerin eğitim ve öğretim hayatından, eş seçimine, iş yaşamına ve sosyal yaşam gibi birçok alanını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Bu hususta toplumsal farkındalık yaratılması ve bireylerin sosyal yaşamlarına kazandırılması adına yapılan ve yapılacak olan çalışmalar önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been carried out a poll among 182 epilepsy patients older than aged 18 who applied to epilepsy polyclinic of neurology clinic of Haseki Training and Research Hospital and have no any underlying diseases that will be able to cause epilepsy. The objective of research is to specify effects of seizures fear on social lives of epilepsy patients and to provide awareness in order to optimize their adversely affected social life standart. It has been asked questions to them regarding their fears and social lives in this research. In an attempt to attain statistical work results of taken responses, SPSS method has been used. Thus, it has been determined that patients social lives have been influenced negatively because of seizures fear and also them to give up their plans about life, activities whose they would like to do, as a result of effect of social stigma. It has been detected that epilepsy disease has been unfavorably affecting individuals education and training life, mate selection, business life and social live. Works that both have been carried out and will carry out on behalf of creating social awareness in this regard and providing individuals to gain their social life are crucial.