Securitization of migration: The case of the Afghan refugees in the Islamic Republic of Iran
Göçün güvenlikleştirilmesi: İran İslam Cumhuriyeti'ndeki Afgan mülteciler örneği
  1. Tez No: 526164
  2. Yazar: BAŞARAN AYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN İLKER AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Güvenlik çalışmaları ve uluslararası siyaset sosyolojisi literatürlerine dayanan bu tez, 1979'dan günümüze İran'daki Afgan mültecilerin güvenlikleştirilmesini incelemektedir. Tez temel olarak, İran'ın doğrudan silahlı mücadeleye dahil olması ile göçün bir güvenlik meselesi olarak sunulması arasında bir örüntünün var olduğunu tartışmaktadır. Zaman sürecini 1979-1989, 1989-2012 ve 2012'den günümüze olmak üzere üç döneme ayıran tez, İran'ın silahlı çatışmalara dahil olduğunda -birinci ve üçüncü dönemde olduğu üzere- Afgan mültecilere yönelik bütünleştirici politikalar izlediğini, barış dönemine girdiğinde ise mültecilere karşı kısıtlayıcı politikalara yöneldiğini göstermektedir. Bağımsız değişken -silahlı çatışmaya dahil olmak- ve bağımlı değişken -göçün güvenlikleştirilmesi- arasındaki bu özel ilişkiye yol açan hem uluslararası hem de yerel etkenler, tarihsel ve sosyolojik ayrıntılar üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on security studies literature, this dissertation examines securitization of migration and Afghan refugees in the Islamic Republic of Iran between 1979 and the present day. The main argument of the dissertation is that a pattern is discernible between Iran's direct involvement in armed conflicts and presenting migration as a security issue. Dividing the time framework into three periods, 1979-1989, 1989- 2012 and 2012 to present day, the dissertation shows that when Iran gets involved in an armed conflict, -as in the first and third periods- it welcomes the Afghan refugees and pursues integrationist policies, and when Iran enters a period of peace, it resorts to restrictive policies against the refugees. Both international and domestic factors, which lead to this special relationship between the independent variable -involvement in armed conflict- and the dependent variable -securitization of migration- are discussed in historical and sociological detail.