Öğretmenlerde örgütsel değişim sinizmi ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the organizational change cynicism and organizational commitment of teachers
  1. Tez No: 526166
  2. Yazar: ALİ KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı Denizli ili merkezinde (Merkezefendi ve Pamukkale ilçeleri) bulunan temel eğitim düzeyindeki ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel değişim sinizmi düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Ayrıca araştırmada öğretmenlerin örgütsel değişim sinizmi düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeylerinin cinsiyet, kıdem, alan, öğrenim durumu ve bulunduğu okuldaki çalışma süresine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği de araştırılmıştır. Araştırmada Denizli ili merkezdeki (Merkezefendi ve Pamukkale ilçeleri) temel eğitim düzeyindeki ilkokul ve ortaokullarda çalışan toplam 352 öğretmen yer almıştır. Öğretmenlerin örgütsel değişim sinizmi düzeylerini belirlemek amacıyla Helvacı ve Çavdar (2017) tarafından geliştirilen“Örgütsel Değişim Sinizmi Ölçeği”ve örgütsel bağlılık düzeyini belirlemek amacıyla ise Balay (2000) tarafından geliştirilen“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS v18.0 istatistik programı ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin örgütsel değişim sinizmi seviyeleri genel olarak düşük ve örgütsel bağlılık düzeyleri yüksek bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin örgütsel değişim sinizmi seviyeleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında düşük düzeyde, negatif ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the relationship between the organizational change cynicism and organizational commitment levels of teachers working in primary schools and elementary schools in Denizli province (Merkezefendi and Pamukkale towns). In addition to this, it was investigated whether the organizational change cynicism and organizational commitment levels of teachers have statistically significant differences in terms of factors such as gender, seniority, field, educational background and employment duration in the school. 352 teachers working in primary schools and elementary schools in Denizli province (Merkezefendi and Pamukkale towns) participated in this study.“Change Cynicism Scale”developed by Helvacı and Çavdar (2017) was used in order to determine the organizational change cynicism levels of teachers and“Organizational Commitment Scale”developed by Balay (2000) was used in order to determine the organizational commitment levels of teachers. The data gathered were analyzed with SPSS v18.0 statistical software. Descriptive statistics, independent samples t-test, ANOVA and Pearson Moment Correlation tests were used in order to analyze the data. According to the results, the organizational change cynicism levels of teachers are low and the organizational commitment levels of teachers are high. Also, the relationship between organizational change cynicism and organizational commitment levels is low, negative and significant.