Yunan basınında Balkan savaşları (1912-1913)
The Balkan wars (1912-1913) in the Greek press
  1. Tez No: 526192
  2. Yazar: ATİLLA BİRBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Balkan Savaşları (1912-1913), Türk tarihi için olduğu kadar Yunan tarihi için de büyük önem taşımaktadır. Balkan Savaşları sonucunda Yunanistan, Selanik ve Yanya gibi önemli şehirleri ele geçirerek sınırlarını büyük ölçüde genişletmiştir. Yunan basını, savaş sırasında yaşanan gelişmeleri büyük bir heyecanla okuyucularına aktarmıştır. Bu çalışmanın amacı, Balkan Savaşları'nın Yunan basınında nasıl ele alındığını ortaya koymaktır. Yunan toplumunun savaşa, Osmanlı Devleti'ne ve Türklere bakışını açığa çıkarmak, çalışmanın diğer amaçları arasında yer almaktadır. Çalışma kapsamında 1912-1913 yıllarında Atina ve Selanik'te yayımlanmış olan üç gazete taranmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Balkan Savaşları öncesi ve sırasındaki gelişmelere değinilmektedir. Ayrıca çalışmada faydalanılan gazetelerin tarihleri ve siyasi tutumları hakkında bilgi verilmektedir. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise Balkan Savaşları, ilgili gazetelerde yapılan değerlendirmeler üzerinden ele alınmaktadır. Bu kapsamda Yunanistan'ın savaş döneminde takip ettiği politikanın basına yansımaları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Balkan Wars (1912-1913) are of great importance for Greek history as well as for Turkish history. After the Balkan Wars Greece expanded her borders greatly by annexing important cities like Thessaloniki and Ioannina. The Greek press conveyed the developments during the war to its audience with great excitement. The purpose of this study is to reveal how the Balkan Wars were handled in the Greek press. Revealing the perspective of the Greek society for the war, the Ottoman Empire and the Turks, is among other objectives of the study. Three newspapers had been published during the years 1912-1913 in Athens and Thessaloniki were reviewed as part of the study. The developments before and during the Balkan Wars are mentioned in the first chapter of the study. The history and the political stance of the concerning newspapers are also introduced. As for the second and the third chapters, the Balkan Wars are examined through the assessments in the concerning newspapers. The reflections of Greek policy to the press during the war are evaluated within this context.