The Relationship between students' willingness to communicate and motivation: An ESP case at a tertiary program in Turkey
Öğrencilerin iletişim kurma istekliliği ile motivasyonları arasındaki ilişki: Türkiye'de özel amaçlı İngilizcenin öğretildiği bir yüksekokuldaki durum
  1. Tez No: 526191
  2. Yazar: BERNA UYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin İngilizce öğrenme motivasyonları ile İngilizce dilini kullanarak iletişim kurma isteklilikleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin iki yıllık meslek yüksekokulunda yürütülmüştür. Çalışmanın ikinci amacı, bu iki yıllık yükseköğretim programında özel amaçlı İngilizce öğrenen öğrencilerin İngilizce iletişim kurmaya ne derecede istekli olduklarını bulmaktır. Bu çalışmada iletişimin konuşma boyutuna odaklanılmıştır. Çalışmanın üçüncü bir amacı ise öğrencilerin İngilizce öğrenmeye ne derece motive olduklarını bulmaktır. Hem iletişim kurma isteklilikleri hem de dili öğrenme motivasyonları, cinsiyetlerine, sınıflarına, bölümlerine, yurtdışı deneyimlerine göre ve mezun oldukları lise türlerine göre incelenmiştir. Bu amaçlara ulaşmak için karma araştırma yönteminin çeşitleme yaklaşımı kullanılmıştır. Katılımcılar, birinci ve ikinci sınıfta Sivil Havacılıkta Kabin Hizmetleri, Uçak Teknolojisi ve Yer Hizmetleri Yönetimi bölümlerini okuyan öğrencilerdir. İlk olarak, iletişim kurma istekliliği ve motivasyon anketlerinin pilot çalışması 78 öğrenciye uygulanmıştır. Geçerlilik işlemleri sonucunda motivasyon anketinin 10 maddesi çıkarılmıştır. Anketlerin yüksek güvenirlik katsayısı elde edildikten sonra, anketlerin son hali 353 öğrenciye uygulanmıştır. Daha sonra, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümünde iki sınıf, iki hafta gözlenmiştir. Dersler videoya kaydedilmiş ve gözlemler için sistematik bir gözlem çizelgesi kullanılmıştır. Gözlemlere ve öğretim elemanlarının görüşlerine göre istekli ve isteksiz öğrenciler seçildikten sonra onlarla röportaj yapılmıştır. 12 öğrenci ile birebir, yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Nitel veriler için içerik analizi kullanılırken, nicel veri, SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin genel motivasyonu yüksekken İngilizce iletişim kurma istekliliklerinin orta seviyede olduğunu göstermektedir. Nicel araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin İngilizce iletişim kurma istekliliği ile İngilizce öğrenmeye yönelik motivasyonları arasında pozitif, anlamlı ve orta seviyede bir ilişki bulunmuştur. Gözlemlere göre, sınıf ortamında öğrencilerin motivasyonu ve İngilizce iletişim kurma isteklilikleri arasında güçlü ve pozitif bir ilişki vardır. İki farklı sınıfta iki hafta boyunca, derse motive olduğu görünen öğrencilerin iletişim kurmaya da daha istekli olduğu, öte taraftan daha az motive olduğu ya da hiç motive olmadığı görünen öğrencilerin ise iletişim kurmaya isteksiz olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin röportaj sorularına yanıtlarına göre ise, iki öğrencinin İngilizce öğrenmeye motive olduğu, ancak iletişim kurmaya istekli olmadığı belirlenmiştir. Altı öğrencinin hem İngilizce iletişim kurmaya istekli hem de İngilizce öğrenmeye motive oldukları, üç öğrencinin az motive olduğu ve iletişim kurmaya az istekli olduğu ve bir öğrencinin ne iletişim kurmaya istekli olduğu ne de motive olduğu belirlenmiştir. Böylece, röportajlar da öğrencilerin İngilizce öğrenme motivasyonu ile İngilizce iletişim kurma isteklilikleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Röportajlarda öğrencilerin iletişim kurma istekliliği ve motivasyonla ilgili görüşleri de incelenmiştir. Röportajların analizi, öğrencilerin derste İngilizce konuşmaya yönelik olumlu tutum ve düşüncelere sahip olduğunu ve hepsinin İngilizce derslerinde daha çok İngilizce konuşma istediklerini göstermiştir. Öğrencilerin röportajlardaki görüşlerine ve anket sonuçlarına dayanarak İngilizcenin yabancı dil olarak konuşulduğu sınıflar için pratik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between students' motivation to learn English and their willingness to communicate using English. The study was conducted at the tertiary program of University of Turkish Aeronautical Association. The second aim was to find out to what extent students were willing to communicate in English at this tertiary program in ESP context. The focus of this study was on the speaking aspect of Willingness to Communicate. The third aim was to reveal to what extent students were motivated to learn English. Both their willingness to communicate and their motivation to learn the language were examined according to their genders, grades, majors, their experiences abroad, and types of high schools they graduated from. In order to achieve these aims, triangulation technique of mixed method was used. The participants were the students who studied majors of Civil Aviation Cabin Services, Aircraft Technology, and Ground Handling Services Management in first and second grades. Firstly, the pilot study of the willingness to communicate and motivation questionnaires was administered to 78 students. As a result of the validity procedures, 10 items of the motivation questionnaire were removed. After high reliability coefficient of the questionnaires was obtained, final version of the questionnaires was administered to 353 students. Then, two classrooms of Civil Aviation Cabin Services were observed for two weeks. The lessons were recorded on videos and systematic observation scheme was used for observations. After willing and unwilling students were chosen according to observations and instructors' views, they were interviewed. One on one, semi-structured interviews were conducted with 12 students. The quantitative data were analyzed by using SPSS 21.0, while content analysis was used for the qualitative data. The findings demonstrate that students' overall willingness to communicate in English was moderate, while their motivation to learn English was high. According to quantitative results, the relationship between students' willingness to communicate in English and motivation to learn English was determined to be significant, positive, and at a medium level. According to observations, there is a strong and positive correlation between students' motivation to learn English and their willingness to communicate in English in a classroom environment. Students who seemed to be motivated to the lesson were more willing to communicate and who seemed to be less motivated or unmotivated to the lesson were unwilling to communicate during two weeks in two different classrooms. According to students' responses to the interview questions, it was determined that 2 students were motivated to learn English; but, they were not willing to communicate in English. 6 students were determined to be both willing to communicate in English and motivated to learn English; 3 students were a little motivated and a little willing to communicate; and 1 student was neither willing to communicate in English nor motivated to learn the language. Therefore, interviews also indicated that there is a positive and significant correlation between students' motivation to learn English and their willingness to communicate in English. The students' views regarding willingness to communicate and motivation to learn the language were also investigated during the interviews. The analysis of the interviews indicated that the students had positive attitudes towards speaking English in the classroom and they all wanted to speak English more in English lessons. Practical suggestions were made for EFL classrooms on the basis of students' views in interviews and questionnaire results.