Ürün reklam tanıtımı açısından gazetelerdeki otomobil reklamlarının incelenmesi (1994 yılı Hürriyet, Milliyet, Sabah gazeteleri örneği)
- Tez No: 52623
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de gazetelerde yer alan otomobil reklam-tanıtım çalışmalarının bilinçli olarak yapılıp yapılmadığı, reklamcılık konusunda ortaya konulmuş kurallara uyulup uyulmadığı incelenmektedir. Bu inceleme için Türkiye'de en çok reklam verilen üç büyük gazete olan gazeteleri örnek olarak seçilmiştir. Bu gazeteler tarandıktan sonra en çok reklamı verilen dört otomobil markası tespit edilerek belli başlı reklamlar, reklamcılık ilkeleri açısından incelenmiştir. Tezde önce, reklamın tanımı ve ilişkili olduğu kavramlarla benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuş, sonra reklam türleri ve amaçları belirtilmiştir. Daha sonra reklamcılık alanında etkin bir reklamın nasıl olması gerektiği hususundaki kurallar ortaya konularak seçilen reklamların bu kurallara ne kadar uyup ne kadar uymadığı tespit edilmiştir. İncelenen reklamların çoğunun reklamcılığın kurallarına uyduğu, Türkiye'de gazetelerdeki otomobil reklamlarının bilinçli olarak yapıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the following matters whether there is any awareness concerning car advertising-publicity work that appears in Turkish newspapers and whether the rules that have been put forth in the field of advertising are obeyed or not, are exami ned. For this study,“Hürriyet, Milliyet”and“Sabah”newspapers which get the most advertisements in Turkey have been selected as examples. After they had been searched thoroughly, the brand names of the most frequently advertised four cars were determined. Then their well-known advertisements were examined in terms of advertising rules. In the thesis, first, the definition of advertising and its similarities and differences between the related concepts are stated. Secondly, the types of advertising and their objectives explained. Then, the rules in general- for an effective advertisement, are presented. The state of to what extent do the selected advertisements follow these rules, is determined. As a result, it is found out that most of those ads. That have been studied are obeying the rules of advertising and that there is awareness in car advertisements that appear in Turkish newspapers. II