Türk sosyal güvenlik sisteminde malüllük riskinin yeri ve T.C Emekli Sandığı Kanunu'na göre malülen emeklilik
- Tez No: 52622
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bütün sosyal güvenlik sistemleri gibi, Türk sosyal güvenlik sistemi de sosyal güvenlik garantisi sağlamada primli rejimler olarak bilinen sosyal sigorta modeli ile primsiz rejimler olarak adlandırılan kamu sosyal güvenlik programlarını benimsemiştir. Primli rejim içinde esas olarak üç sosyal güvenlik kuruluşu hizmet vermektedir. Bunlardan T.C.Emekli Sandığı kamu kesiminde çalışan asker ve sivil personele yaşlılık, malullük ve ölüm hallerinde sosyal güvenlik garantisi sağlamaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu esas olarak 506 sayılı Kanun hükümlerine göre zorunlu sigortalılığa tabi olan hizmet akdine bağlı olarak çalışanlara iş kazası, meslek hastalıkları, hastalık, analık, yaşlılık, malullük ve ölüm hallerinde sosyal güvenlik garantisi sağlamaktadır. Bağ-Kur, SSK kapsamı dışında kalan ve bir işverene bağlı olmadan kendi adına ve hesabına çalışanlara yaşlılık, malullük, ölüm hallerinde ve sağlık sigortası çerçevesinde sosyal güvenlik garantisi sağlamaktadır. Her ne sebeble olursa olsun uğradıkları sakatlıklardan, yada tedavisi imkansız hastalıklardan dolayı görevlerini yapamıyacak duruma giren memurlar, emeklilik açısından“malûl”sayılır ve haklarında emeklilik işlemi yapılır. Memurların emeklilikleri görev nedeni ile olmuş ise“vazife malûllüğü”, görevi ile ilgisi olmayan bir nedenle olmuş ise“adi malûl”sayılır. Bir de bunlara“harp malûllüğü”eklenir. 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre malûl kapsamında yer alanlara normal emeklilik aylığı kadar adi malûllük aylığı bağlanmaktadır. Vazife malûllerinin aylıkları malullüklerinin derecesine göre, adi malullük aylığına; Harp malûllerinin aylıkları ise, malullüklerinin derecesine göre, Vazife malullüğü aylığına, belli oranda eklemeler yapılarak hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
. SUMMARY As all social security systems Turkish social security system has also appropriated the social insurance model which is known regimes with bonus and the public social security program which is called bonusless regimes in providing social security quarantee. In regime with bonus, essentially, three social security organisation serves from these, Turkish Republic Superannuation Fund (T.C. Emekli Sandığı) provides social security quarantee to the military and civil personnel who are in public sector, in case of oldness, disablementness and deathness. Social Insurance Association (S.S.K.) essentially provides social security quarantee to the persons who are bounded with the service agreement that is depandent to the rules of the Law numbered 506 in case of work accident, work illnesses, mothemess, oldness, disablementness and deathness. Bağ-Kur, provides health insurance social security quarantee to the persons who are out of the coverage of SIA (S.S.K.) and works to his own without bounded with any employer in cases of oldness, disablementness, deathness. Whatever the reason, the officials who are in a position in which they can not make their works because of their disablementness or illness which can not be treated, are esteemed as disablement from superannuation of view and about them superannuation operation is done. If the cause of the superannuation of the officials is their work, their superannuation is esteemed as“work disablementness”if not, it is esteemed as“ordinary disablementness”. In addition,“war disablementness”is added to these. From the persons who has been disablement according to the rules of the Law numbered 5434, the ones who take place in the coverage of ordinary disablement is given ordinary disablement solary. The solaries of the work disablements are calculated by making additions in evident ratios to the ordinary disablement solaries according to the degrees of their disablementnesses and the solaries of war disablements are calculated by making additions in evident rations to the work disablement solaries according to the deprees of their disablementnesses. II