Allojenik kemik iliği alıcılarında viral solunum yolu enfeksiyonu etkenlerinin multiplex-PCR ile araştırılması
Research of the respiratory viruses with multiplex-PCR in allogeneic bone marrow recipients
  1. Tez No: 526237
  2. Yazar: ŞEFİKA İPEK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SEYYAL ROTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Allojenik kemik iliği alıcılarında viral solunum etkenleri önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Kemik iliği nakil sonrası alıcılarda solunum yolu viral enfeksiyonlarının oranı ve ciddiyeti hakkında çok az bilgi vardır. Bu çalışmada prospektif olarak allojenik kemik iliği alıcılarında viral solunum yolu etkenleri multipleks PCR ile aynı anda, kısa sürede çalışılarak ve eş zamanlı olarak; influenza A virüsü, H1N1 virüsü, influenza B virüsü, rhinovirüs, coronavirüs OC63, 229E, OC43, HKU; parainfluenza virüs 1, 2, 3, 4; metapneumovirüs A,B; bocavirüs, respiratory syncytial virüs A,B; adenovirüs, enterovirüs ve parechovirüsü kapsayan solunum yolu virüsleri araştırılmıştır. Çalışmamız solunum yolu virüsleri oranlarının saptanması ile kemik iliği nakli gerçekleştirilen hastaların özellikle tedavi sonrası sağlık durumlarının stabilizasyonuna katkı sağlaması amaçlamaktadır. Çalışmaya 2015 Mayıs'tan 2018 Şubata kadar olan zamanda içinde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi olan 25 allojenik kemik iliği alıcısının 20'sinde 27 tane virüs saptanmıştır. Üç alıcıda İnfluenza A virüsü, iki alıcıda H1N1, iki alıcıda İnfluenza B, 12 alıcıda rhinovirüs, bir alıcıda coronavirüs OC63, bir alıcıda coronavirüs OC43, bir alıcıda parainfluenza virüs 2, bir alıcıda metapneumovirüs A/B, üç alıcıda respiratory syncytial virüs A/B ve bir alıcıda adenovirüs tespit edildi. Anahtar Kelimeler : Allojenik kemik iliği nakli, solunum yolu virüsleri
Özet (Çeviri)
Viral respiratory virüses are important factors of mortality and morbidity in allogeneic bone marrow transplant recipients. There is little information about the rate and severity of respiratory viral infections in recipients after bone marrow transplantation. In this study the presence of viral respiratory virüses; influenza A, H1N1, influenza B, rhinovirüs, coronavirüs NL63, 229E, OC43, HKU; parainfluenza 1, 2, 3, 4; metapneumovirüs A, B; bocavirüs, respiratory syncytial virüs A, B; adenovirüs, enterovirüs and parechovirüs respiratory virüses in allogeneic bone marrow transplant recipients were searched using multiplex PCR. The aim of our prospective study was to determine the rates of respiratory virüses and to contribute to the stabilization of post-treatment health status of patients who experience bone marrow transplantation. From May 2015 to February 2018, 27 virüses were detected in 20 out of 25 allogeneic bone marrow transplant recipients with signs of upper respiratory tract infection; Influenzae in three recipients, H1N1 in two recipients, Influenza B in two recipients, rhinovirüs in 12 recipients, coronavirüs OC63 one recipient, coronavirüs OC43 one recipient, one recipient parainfluenza 2, metapneumovirüs A/B in one recipient, respiratory syncytial virüs A/B in three recipients and adenovirüs were detected in one recipient. Key Words : Allogeneic bone marrow transplantation, respiratory tract virüses