Yaşlanma sürecinde hücre ölüm mekanizmalarının araştırılması
Investigation of cell death mechanisms in aging process
- Tez No: 526236
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZİME GONCA AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma yaşlanma sürecinde izlenen hücre ölüm mekanizmalarının araştırılması ve ayrıca anti-apoptotik ve anti-oksidan etkili melatonin ve curcuminin bu sürece etkilerinin gösterilmesi amacıyla planlandı. Çalışmamızda, melatonin (10 mg/kg/gün, sc), curcumin (30 mg/kg/gün, ip) ve salermide (100μmol/μl/gün, ip) uygulamalarının genç ve yaşlı sıçanların beyninde oksidatif stres, SIRT2, FOXO3a ekspresyonu ve apoptotik aktivite (BCL-2, BAX, BCL-2/BAX oranı ve BIM) üzerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla, toplam 48 adet (3 aylık genç, n=24; 22 aylık yaşlı n=24) Wistar albino cinsi sıçan kullanılarak 8 grup oluşturuldu. Kontrol ve deney gruplarının enjeksiyonları 21 gün boyunca sürdürüldü. Beyinde serebral korteks ve hipokampus dokuları izole edildi. Total oksidan seviye (TOS) ve total antioksidan seviye (TAS) ölçümleri yapıldı ve oksidatif stres indeksi (OSI) hesaplandı. SIRT2, FOXO3a, BCL-2, BAX ve BIM ekspresyonları Western blotlama ile gösterildi. Ayrıca SIRT2 ve FOXO3a için sandviç ELISA yöntemi ile protein ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the cell death mechanisms in the aging process and to demonstrate the effects of anti-apoptotic and anti-oxidant melatonin and curcumin in this process. In the current study, we investigated the effects of melatonin (10 mg/kg/day, sc), curcumin (30 mg/kg/day, ip), and salermide (100μmol/μl/day, ip) treatments on oxidative stress parameters, SIRT2, FOXO3a expression levels and apoptotic activity in the young and aged rat brain. In this respect, a total of 48 male Wistar-albino rats (24 young rats, 3 months-old; 24 aged rats, 22 months-old) divided into 8 groups. The injections of the control and treatment groups were maintained for 21 days. Brain tissues were sampled from the cerebral cortex and hippocampus. Total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAS) were measured. Oxidative stress index (OSI), was also calculated. SIRT2, FOXO3a, BCL-2, BAX and BIM expressions were tested by Western blotting. SIRT2 and FOXO3a protein levels was also measured by a sandwich ELISA method.