Türkiye'nin gelişme sürecinde teknoloji politikaları: Teknoparklar
Technological policies of Turkey in development process: Technoparks
- Tez No: 526238
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Üniversite-sanayi işbirliği sonucunda ortaya çıkan, kendine-özgü (sui-generis) bir yapı olarak adlandırılan teknoparkların önemi her geçen gün artmaktadır. Küreselleşmenin de etkisi ile sayıları hızla artan bu yapıların konumlandığı ülkelere katma değer sağladığı yadsınamaz bir gerçektir. Teknoparkları tanımak, gelişme süreçlerini değerlendirmek ve gerek Türkiye gerekse de dünyadaki teknopark uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak girişimciliğin ve ileri düzeyde teknoloji üretiminin arttırılması noktasında zorunlu hale gelmiştir. Bu tezin amacı, bilim ve teknoloji politikaları ışığında şekillenen teknoparkların gelişim sürecini incelemek, ülkemiz açısından önemiyle ilgili bir değerlendirme yapmak ve son olarak Hacettepe Teknokent örneği üzerinden akademisyenler ve yöneticiler ile yarı yapılandırılmış bir mülakat gerçekleştirilerek teknopark konusunda gelinen noktanın neresi olduğunun anlaşılmasını sağlamaktır. Bilim ve teknolojinin ne olduğu, politika belgelerinin uygulanabilirlik sürecinde teknoparkların nasıl şekillendiği bu çalışmanın temel çıkış noktasını oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde, bilim ve teknolojinin tanımı yapılarak, Kalkınma Planları, Vizyon 2023 Stratejisi gibi politika belgelerinde bilim ve teknoloji politikalarının nasıl şekillendiği ifade edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; teknopark ile ilgili temel kavramlar ve tanımlamalar üzerinde durulmuş ve kuruluş aşamasından başlanarak teknoparkların ülkemiz açısından yeri ve önemi tartışılmıştır. Devamında ise, örnek olarak seçilen 8 adet (ODTÜ, Bilkent Cyberpark, Hacettepe, Erciyes, Çukurova, Edirne, Ata ve Cumhuriyet TGB) teknopark ile ilgili rakamsal bilgiler verilip yorumlanmıştır. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise, Hacettepe Teknokenti yönetici kadrosu, danışmanlık faaliyeti yürüten akademisyenler ve akademik girişimciler ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar sonucunda, Teknokent'te gerçekleştirilen üniversite sanayi işbirliğinin istenilen düzeyde olmadığı, kuluçka firmaları ile sanayi sektöründeki öncü şirketlerin sıklıkla bir araya getirilmesi gerektiği, projeler sonucu elde edilen çıktıların prototip aşamasından sonra seri üretim sürecinde de bazı muafiyetlere tabi tutulması gerektiği vb. hususlarına ilişkin veriler elde edilmiştir. Görüşmecilere daha nitelikli çalışma ortamı sağlanabilmesi ve Hacettepe Teknokenti'nin uluslararası düzeyde bir ivme kazanabilmesi içinse çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Sonuç kısmında, genel bir değerlendirme yapılmış ve çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of technoparks which comes up as a result of university-industry cooperation, named as a self-specific (sui-generis) structure is increasing day by day. With the influence of globalization, it is an unavoidable fact that, this rapidly increasing structures provides added value to the countries they are located. Knowing technoparks, evaluating their development processes and have information about technoparks has become a must in both Turkey and world for increasing entrepreneurship and hi-tech production. The aim of this thesis is researching development progress of technoparks that are taking shape via science and technology policies also evaluating the importance of them for our country. The definitions of science and technology, how technoparks are involved in the applicability process of political documents are the main points of this project. In the first two chapters of this work, by defining science and technology, how the science and technology policies are getting shaped in such policy documents as Development Plans, Vision 2023 Strategy is stated. In the third chapter of this work; the main concepts and definitions about technoparks are emphasized and their importance for our country is discussed starting from the foundation phase. In the following, statistical informations about selected 8 technoparks (ODTÜ, Bilkent Cyberpark, Hacettepe, Erciyes, Çukurova, Edirne, Ata and Cumhuriyet Technopark ) are shown and interpreted. In the last chapter of our study which is the fourth chapter, structured interviews were done with Hacettepe Teknokent administration staff, academicians which involves in counselling operations and academic entrepreneurs. Results of that interviews, datas were obtained about, the cooperation between university and industry in technopark is not satisfactory enough, the neccessity of startup companies and leading industrial companies to be gathered more often, the need to application of certain exemptions to the output of the projects in the mass production process after the prototype phase has been obtained etc. Suggestions were made to interviewers in case of providing more qualified working areas and having an increased momentum globally. In conclusion section, an overall evaluation is done and solution suggestions are offered.