Formation of the social bond among Muslims in Early Islam
Erken İslam döneminde Müslümanlar arasında sosyal bağın teşekkülü
- Tez No: 526261
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEBA RAOUF MOHAMED EZZAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
 - Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cahiliye döneminde, yani erken İslam tarihinde, merkezi otoritenin ve hukuk sisteminin olmadığı Arab yarımadasında, güvenliği sağlamak ve insanların haklarını korumak amacıyla yerleşmiş birtakım güçlü gelenekler bulunuyordu. Toplum içerisinde bu geleneklerin ortaya çıkmasındaki en belirleyici etken asabiyet kavramıydı. Toplumda, kan ve kabile bağları, diğer her bağdan daha değerliydi. Hatta bazen kabileler, başka bir kabile tarafından öldürülmüş bir fertlerinin intikamını almak için yıllarca birbirleriyle ile savaşıyordu. Ancak İslam'ın gelmesiyle, toplumdaki bu köşe taşlarının değişmeye başladığı gözlenmektedir. Cahiliye adetinin tam tersine, İslam, toplumun belirleyici unsuru olarak kan bağını değil, iman bağını gerektirmektedir. Ve görülmektedir ki, bu dönüşüm, inananlardan meydana gelen bu yeni toplumun, eski toplum yapısına karşı gösterdiği en büyük dirençlerden biridir. Hz. Peygamber'in çağı boyunca, çeşitli olaylar ve durumlar, hem sosyal hem de politik düzeyde inananlar arasındaki bu yeni oluşan iman bağının gittikçe gelişmesine sebebiyet vermiştir.
Özet (Çeviri)
In Jahiliyya, namely in the pre-Islamic period, there were several strongly established traditions to be able to protect the rights of people and to enable the security in Arabian peninsula in which there was no central authority and jurisprudence. The biggest determinant factor which led to maintain these traditions among the society was the notion of asabiyya. The tie of blood and tribe was higher than every other bond in the society. Even sometimes the tribes were fighting with each other for years just to take revenge of one of their members who was killed by the other tribe. However, through the coming of Islam, it is seen that these cornerstones of the society began to change. On the contrary to the tradition of Jahiliyya, Islam required the bond of faith rather than the bond of blood as the determinant element for the society. And it is seen that this transformation was one of the main challenges of the new society which was consisted of the believers to their previous community. Throughout the era of the Prophet, various events and cases had caused this newly formed bond to develop gradually among the believers in terms of both political and social level.