The comparison of the political institutionalizations between The Ottoman Empire at the reign of Sultan Süleiman the magnificent and The Mughal Empire at the reign of Akbar Shah
Muhteşem Süleyman Döneminde Osmanlı İmparatorluğu'ndaki siyasal kurumsallaşmaların Ekber Şah Döneminde Babür İmparatorluğu'ndaki siyasal kurumsallaşmalar ile kıyaslanması
  1. Tez No: 526262
  2. Yazar: HATİCE SEDA ŞENVARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SURAIYA FAROQHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Aynı zaman diliminde bulunan iki Müslüman devlet olarak Osmanlı İmparatorluğu ve Babür İmparatorluğu belirli, görünür sebeplere bağlı benzer özelliklere sahipti. Hem Ekber Şah'ın hem de Muhteşem Süleyman'ın dönemi her iki imparatorluğun yükselme devri idi. Çünkü her ikisi de impatorluklarının siyasi, mali, askeri ve adli yönden birbirine oldukça benzer şekillerde gelişmesini sağlamıştı. Şunu önemle hatırlatmak gerekir ki bu iki imparator 1556 [Ekber Şah'ın tahta çıktığı yıl] ve 1556 [Muhteşem Süleyman'ın vefat ettiği yıl] arasındaki on yılı paylaşmışlardır. Ancak, onlar hakkındaki karşılaştırmalı çalışmalar oldukça sınırlıdır ve maalesef bu konuda çok az örnek vardır. Bu durumun ana sebeplerinden biri bazı erken dönem örnekleri, Humayun Şah ve Ekber Şah dönemleri, dışında Osmanlı İmparatorluğu ve Babür İmparatorluğu arasındaki ilişkilerin Şah Cihan dönemine kadar bir hayli sınırlı olmasıdır. Tabii ki, bu sınırlı ilişkiler bu iki imparatorluğu kıyaslamamak için bir sebep olamaz. Zira, her ikisi de biribirleri arasında benzer uygulamalara ve kavramlara sahiptir. Bu tez her iki imparatorluğu siyasal, mali, askeri, ve adli kurumlar bakımından kıyaslamaktadır. Kanaatim şudur ki, bu kurumsallaşmalar imparatorlukları geliştirmiş ve imparatorlukların ömrünün daha uzun olmasını sağamıştır. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm karşılaştırmalı tarihi, Osmanlı ve Babür tarihçiliğini tanıtmaktadır. İkinci bölüm her iki imparatorluğun kuruluş dönemini ve arka planını anlatır. Üçüncü bölüm aristokrasi ve soyluluk, siyasal yapılanmalar ve Babür-Osmanlı ilişkisinden bahseder. Dördüncü bölüm siyasal kurumlardır ki bir önceki paragrafta söylenen bu dört kurum birer birer açıklanmaktadır. En son bölüm önceki kısımların ışığında genel ve belirli çıkarımları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire and Mughal Empire as the two Muslim states at the same time had very similar characteristics related to the specific visible causes. Both the reign of Akbar Shah and the reign of Sultan Süleiman the Magnificent were the rising periods of these two empires becasue of that they had provided their empires to be developed in terms of the administrational, fiscal, military and judicial aspects in a very similar way to each other. It can significantly be remind that these two emperors were shared the same years; between 1556 [Akbar Shah had come to the throne] and 1566 [Sultan Süleiman the Magnificent had died]. Nevertheless, the comparative studies on them have been so limited that unfortunately, there are a few examples. One of the major causes of this situation is that the relations between the Ottoman Empire and the Mughal Empire had also been very limited until the reign of Shah Jahan without some eralier contacts; for example, at the reign of Humayun Shah and at the reign of Akbar Shah. Of course, these limited relations cannot be a reason in order not to compare these two empires. Because of that there are similar applications and concepts among them. This thesis compares these two empires in terms of the political, fiscal, military, and judicial institutions. I argue that these institutionalizations had contributed to the empires to be improved and provided the life spans of the empires to get longer. This thesis is composed of the five major parts. The first one introduces the comparative history, Ottoman and Mughal historiographies. The second part tells the establishing periods of the two empires and backgrounds of them one by one. The third one mentions the aristocracy and nobility, political organizations and the Mughal-Ottoman relations. The fourth part is the political institutions; that ,s, these four institutions told in previous paragraph is explained one by one. The last part shows the general and specific conclusions in the light of the previos sections.