Hepatit B yüzey antijeni pozitif anne bebeklerinin serokonversiyon durumlarının incelenmesi
Investigation of seroconversion points of hepatitis B surface antibody positive mothers' babies
- Tez No: 526268
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU DUYAN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hepatit B enfeksiyonu taşıyıcılığı hastalığın yayılmasını artırmaktadır. Gebelerdeki taşıyıcılık da normal popülasyonla benzer oranda görülmekte ve hastalığın yayılmasını artırmaktadır. Aşı ile korunulabilen bir hastalık olan Hepatit B için doğum sonrası yapılan aşı ve immünglobulin uygulaması hastalığın geçişini önlemede çok önemlidir. Bu çalışmada 2011-2015 yılları boyunca hastanemizde Hepatit B taşıyıcısı olan annelerden doğan bebeklerin aşı ve immünglobulin uygulaması sonrasında serokonversiyon durumları ve bu durumu etkileyen risk faktörlerinin araştırılması amaçlandı. Hepatit B virüs taşıyıcısı olan 663 annenin 233'üne ulaşıldı. Hepatit B taşıyıcılık oranı %0,9 idi. Bebeklerin %89,27'sinin (n=208) Hepatit B antikor düzeyine 9 aylıkken baktırılmış olduğu görüldü. Hiçbir bebekte HBsAg pozitifliği saptanmadı. Bebeklerin %98,2'sinde (n= 229) koruyucu antikor düzeyi oluştuğu, 2 bebekte koruyucu düzey altında olduğu saptandı. Koruyuculuk için önerilen zamanda antikor düzeyi baktıran bebekler ile önerilen zamanda baktırmayıp bizim önerimizle 9 aydan daha sonra baktırılan bebekler arasında antikor seviyeleri açısından fark saptanmadı (p=0,093).
Özet (Çeviri)
Hepatitis B carriage increases the spread of the disease for infection. The rate of carriage in pregnancy is similar to that of the normal population and this also stimulates the spread of the disease. Post-natal vaccination and immunoglobulin therapy execution for hepatitis B, which is a vaccine-preventable disease, is crucial in preventing the transmission of the disease. The aim of this study was to investigate the seroconversion status and risk factors affecting infants born from mothers with hepatitis B carriers during the period 2011-2015 after vaccination and immunoglobulin application. 233 out of 663 mothers with hepatitis B virus carrier were contacted. The ratio for Hepatitis B carriage was 0.9%. 89.27% of babies (n = 208) were found to have been examined at 9 months of age for hepatitis B antibody level. HBsAg positivity was not detected in any of the infants. 98.2% (n = 229) of the infants had a protective antibody level and 2 infants were below the protective level. There was no difference between the babies who had been examined for the antibody level at the time suggested and the babies who were yet examined only after our recommendation (p = 0,093).