Sağlık turizminde pazarlama stratejileri ve bir uygulama
Marketing strategies in health tourism and an application
  1. Tez No: 945798
  2. Yazar: ZHANERKE KALYKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sağlık turizmi, son dönemlerde hızla gelişerek önemli bir sektöre dönüşmüştür. Sağlık turizminde meydana gelen bu gelişme, iyileşme ve tedavi süreçlerinin sınır ötesi seviyede geniş bir yelpazede sunulmasına imkân sunmaktadır. Sağlık turizmi, sosyal ve ekonomik bakımdan da fazlasıyla önemli bir sektördür. Engelli turizmi, ileri yaş turizmi, termal turizmi ve medikal turizm şeklinde alt kategorilerde farklı hizmetler sağlayarak geniş bir kitleye hitap etmektedir. Türkiye de sağlık turizmi sektöründe sunduğu yüksek kaliteli hizmetler ve rekabetçi fiyatlar ile değerli bir destinasyona dönüşmüştür. Bu araştırmanın amacı son dönemlerde turizm çeşitleri arasında oldukça popüler bir hale gelen sağlık turizminde kullanılan pazarlama stratejilerini incelemek ve bir örnek uygulama ortaya sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle konuyla ilgili literatürde kapsamlı bir tarama gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda konu ile yakın olan araştırma ve çalışmalar detaylıca incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda ise konuyla ilgili bilgi ve başlıklara araştırma içerisinde yer verilmiştir. Bu araştırma, son dönemlerde turizm türleri arasında ilgi ve merakın arttığı sağlık turizminde kullanılan pazarlama stratejilerinin değerlendirilerek ve ortaya örnek bir uygulama sunularak konu hakkında bilinç oluşturulması, literatürde sağlık turizmine yönelik birçok araştırma olmasına rağmen sağlık turizmi ve pazarlama stratejilerini birlikte inceleyen araştırmaların kısıtlı olması nedeniyle literatürde bulunan boşluğun doldurularak katkıda bulunulması ve gelecekte konuyla ilgili gerçekleştirilecek araştırmalara örnek teşkil etmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Health tourism has recently developed rapidly and turned into an important sector. This development in health tourism enables a wide range of healing and treatment processes to be offered at a cross-border level. Health tourism is also an extremely important sector in social and economic terms. It appeals to a wide audience by providing different services in sub-categories such as disability tourism, advanced age tourism, thermal tourism and medical tourism. Turkey has become a valuable destination in the health tourism sector with its high quality services and competitive prices. The aim of this study is to examine the marketing strategies used in health tourism, which has recently become very popular among tourism types, and to present a sample application. For this purpose, firstly, a comprehensive review of the literature on the subject was conducted. As a result of the literature review, research and studies close to the subject were examined in detail. As a result of the examination, relevant information and titles are included in the research. This research is important in terms of creating awareness about the subject by evaluating the marketing strategies used in health tourism, which has recently increased interest and curiosity among tourism types, and presenting a sample application, contributing to the gap in the literature due to the limited researches examining health tourism and marketing strategies together, although there are many studies on health tourism in the literature, and setting an example for future research on the subject.