Türk kamu yönetiminde liderlik politiği
The leadership politics in Turkish public administration
- Tez No: 526279
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Liderlik hemen hemen herkes tarafından varlığı kabul edilen bir olgu olmasına rağmen ne olduğu konusunda araştırmacılar birbirinden farklı görüşlere sahiptir. Liderin özelliklerinden, nasıl bir lider olmaları ve ne yapmaları gerektiğinden binlerce yıl boyunca klasik metinlerde bahsedilmesinden sonra 20. Yüzyılda artık liderlik bilimsel olarak incelenmeye başlamış ve özellikle bu yüzyılın ikinci yarısından itibaren yapılan farklı araştırmalarla, lider ve takipçileri arasındaki etki süreci konusunda teoriler oluşturulmuştur. Bu çalışmada liderliğin çok önemli olduğu Türk Toplumunda, Türk Kamu Yönetimi yapısının en tepesindeki cumhuriyet tarihi liderlerinin hayatlarından, siyasi yaşamları ve performansları ya da yapmak isteyip yapamadıklarından yola çıkılarak liderlik politikleri incelenmiştir. Oluşturulan liderlik politiklerinden yola çıkılarak toplumdaki en büyük dönüşümler karizmatik liderler tarafından gerçekleştirildiği söylenebilir. Takipçileriyle arasındaki bağı güçlü olmayan liderler, gerek uluslararası güçler, gerek devlet içindeki statükocu yapı, ordu ve toplumdaki diğer etkin güçler tarafından baskılanmış, amaçları ve vizyonları ne olursa olsun bunlara ulaşamamışlar ve düşük performans göstermeye zorlanmışlardır. Türk tarihi etkin ve güçlü liderlerin tarihidir denilebilir. Bu sebeple liderliğin bu kadar önemli olduğu bir kültür için en iyi yönetim başkanlık sistemidir. Anahtar Kelimeler :Liderlik, Liderlik Teorileri, Türk Kamu Yönetimi'nde Liderlik, Paternalist Liderlik, Turgut Özal, Recep Tayyip Erdoğan
Özet (Çeviri)
Although leadership is a phenomenon whose presence is accepted by almost everyone, researchers have different opinions about what it is. After mentioning a leaders traits, how they should be and what they should do for thousand of years in classical texts, in 20th century leadership started to be examined scientifically and beginning from the second half of this century theroies have been made about the impression process between the leaders and his followers. In this research, on the basis of Turkish Society in which leadership is very important, life of the republic leaders who are in the top of the Turkish Public Administration, their political lives and performances or what they wanted to do but couldn't had explained their leadership politics. Basing on leadership politics have been made so far, it can be said that the biggest transformations in the society had been made by charismatic leaders. Leaders whose bonds with their followers weren't strong, had been oppressed by the international forces, the status quoist forces in the government and the other active forces in the army and the society thus they couldn't reach their goals nor visions and had been forced to show low performance. It can be said that the Turkish History is the history of strong and active leaders. Because of this, in a culture in which leadership is so important, the best government style is the presidential system. Key Words :Leadership, Leadership Politics, Leadership in Turkish Public Administration, Paternalist Leadership, Turgut Ozal, Recep Tayyip Erdogan