Depresyon tanılı ergenlerde osteopatik sempatik harmonizasyon uygulamalarının sempatik sinir sistemi ve hipotalamus-hipofiz-adrenal aks üzerine etkisinin incelenmesi
Assessment of effectiveness of the osteopathic sympathetic harmonization applications on the sympathetic nervous system and the hypothalamic-pituitary-adrenal axle with depression diagnosed adolescents
- Tez No: 526289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Depresyonun mevcut farmakolojik tedavilere dirençli olduğu görülmektedir. Psikolojik herhangi bir sterese eşlik eden otonomik cevaplar sempatik sinir sistemi (SSS), nöroendokrin cevaplar ise hipotalamus-hipofiz-adrenal (HPA) aks aracılığı ile oluşmaktatır. Bu çalışmanın amacı; depresyon tanılı ergenlerde osteopatik sempatik harmonizasyon (OSH) uygulamalarının sempatik sinir sistemi ve HPA aks üzerine etkisini incelemektir. Depresyon tanısı alan ve çalışmaya katılmak için gönüllü olan, 15-21 yaşları arasındaki 39 olgu dâhil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden bütün olgular randomize olarak osteopati grubu (OG) ve plasebo grubu (PG) olmak üzere iki gruba ayrıldı. OG grubuna sempatik trunkus ve prevertebral ganglionlar üzerine stimülasyonlar verildi. PG grubunun stimülasyonları benzer bölgelere daha hafif dokunuşla ve daha kısa süreli olarak uygulandı. Her katılımcıya uygulama öncesinde demografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ) ve Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ) doldurtuldu. Uygulama öncesi, uygulamadan hemen sonra ve uygulamadan 20 dk sonra öznel duygular için görsel analog skala ve DKÖ doldurtuldu, kan basıncı ve nabız ölçüldü ve tükürük örneği alındı. Her iki grubunda başlangıç BDÖ (p=0,617) ve SKÖ (p=0,322) skorları benzerdi. Uygulama sonrasında her iki grupta da DKÖ skorlarında azalma görülmesine rağmen, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. OSH teknikleri uygulanan grupta, uygulamadan 20 dakika sonra α-amilaz düzeyinde düşüş (p=0.028), kortizol düzeyinde artış (p=0.009) görüldü. Çalışmanın sonuçları, depresyon tanılı ergenlerde OSH sonrasında SSS aktivitesinin azalabileceğini ve HPA aks aktivitesinin artabileceğini göstermektedir. Gelecekteki çalışmalar depresyonda olan bireylerde tekrarlı OSH uygulamalarının terapötik etkinliğini inceleyebilir. Anahtar Kelimeler : Depresyon, Osteopati, Sempatik Sinir Sistemi, Kortizol
Özet (Çeviri)
Depression appears to be resistant to the available pharmacological treatments. Autonomic responses accompanied by any psychological stress are sympathetic nervous system (SNS) and neuroendocrine responses are formed by hypothalamus-pituitary-adrenal (HPA) axis. The purpose of this study is; assessment of effectiveness of osteopathic approach on sympathetic nervous system and HPA axis in adolescents with depression. Depression diagnosed and volunteer to participate 39 cases who between the ages of 15-21 included. All participants were recruited and randomly assigned into two groups, the osteopathy group and the placebo group. Stimulation on the sympathetic truncus and prevertebral ganglia were performed in the OG group. The stimulation of the PG group was performed with a lighter touch and a shorter duration in similar areas. Each participant was filled in the demographic data form, Beck Depression Scale and State and Trait Anxiety Inventory (STAI TX-1 and TX-2) before the application. Emotional state visual analog scale and STAI TX-1 was filled and blood pressure and pulse measurement were made and saliva sample was taken before application, immediately after application and 20 minutes after application. The baseline BDS (p=0,617) and STAI TX-2 (p=0,322) scores were similar in both groups. Although STAI TX-1 scores decreased in both groups post-intervention, no statistically significant difference was found between the two groups. Subjects who were applied osteopathic sympathetic harmonization (OSH) had decrease in α-amylase level (p=0,028) and increase in cortisol level (p=0,009) after 20 minutes after the procedure. The results of the study suggest that SNS activity may decrease and HPA axis activity may increase after OSH in adolescents with depression. Future studies may examine the therapeutic efficacy of repeated OSH applications in depressed individuals. Key Words :Depression, Osteopathy, Sympathetic nervous system, Cortisol