Farklı spor branşlarındaki sporcularda metakarp başı kıkırdak kalınlığı, el kuvvet ve fonksiyonlarının karşılaştırılması
The comparison of metacarpal cartilage thickness, hand strength and functions in different sports branches
  1. Tez No: 526290
  2. Yazar: ÖNER İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmanın amacı, sporcuların uyguladıkları antrenman programları ve müsabakalarda maruz kaldıkları darbe ve yüklenmelerin eklem kıkırdak kalınlığı, el kuvvet ve fonksiyonları üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya 19 halterci, 23 voleybolcu ve 46 sağlıklı kontrol dahil edildi. Demografik ve klinik bilgiler (yaş, boy, kilo, spor branşı, sporcu olduğu süre ve dominant kullandığı el) değerlendirildi. Ultrasonografi ile bilateral 2-5. parmak metakarp başı kıkırdak kalınlığı ölçümü yapıldı. El kavrama kuvveti Jamar dinamometre, parmak ucu kavrama kuvveti (lateral, uç uca ve üç nokta kavrama) pinçmetre ile ölçüldü. Her katılımcıya Michigan El Sonuçları Anketi uygulandı. Sporculardaki metakarpal kıkırdak kalınlığı, kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Haltercilerin kıkırdak kalınlığı da voleybolcularınkinden istatistik olarak anlamlı şekilde daha büyüktü. Tüm gruplarda, grup içi değerlendirilmelerde dominant el ve dominant olmayan el metakarpal kıkırdak kalınlıklarında fark belirlenmedi. Sporcularda el kavrama ve parmak ucu kavrama kuvvetleri, kontrol grubuna göre daha fazlaydı. Haltercilerde Michigan El Anketi puanlarında iş performansı puanı diğer gruplara göre düşük, ağrı puanı diğer gruplara göre yüksek olarak bulundu. Sonuç olarak, metakarp başı kıkırdak kalınlığının halterci ve voleybolcularda sağlıklı bireylere göre yüksek bulunması, eklemler üzerindeki aşırı yüklenmenin kıkırdak yapısında değişikliğe yol açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was evaluation effects of impact and loading exposed in training programs on articular cartilage and hand functions in athletes. 19 weightlifters, 23 volleyball players and 46 healthy control were enrolled in this study. Demographic and clinical information (age, height, weight, sports branch, duration in sport, dominant hand) was assessed. Bilateral 2-5. finger metacarpal head cartilage thickness was measured with ultrasonography, hand grip strength was measured with Jamar dynamometer, pinch strength (lateral, tip to tip and three jaw chuck pinch) were measured with pinchmeter. Michigan Hand Outcomes Questionnaire was completed with each participant. Metacarpal cartilage thickness in the athletes was higher than control group. Cartilage thickness in weightlifters was statistically significant thicker than volleyball players. In all groups, there were no differences between dominant hand and non-dominant hand metacarpal cartilage thicknesses within the group. In athletes, hand grip and pinch strength were found higher than control group. In weightlifting athletes, the score of work performance in the Michigan Hand Outcome Questionnaire was lower than the other groups and the score of pain was higher than the other groups. In conclusion, the presence of higher cartilage thickness measurements in weightlifters and volleyball players than healthy physically inactive men suggests that impact and high loading on joints make changes on the articular cartilage structure.