Konişmentonun rolü ve işlevi
  1. Tez No: 526327
  2. Yazar: CANSU AYTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Uluslararası ticaretin gelişmesiyle, sıklıkla kullanılan deniz yolu taşımacılığı deniz ticareti sözleşmelerinin akdedilmesi gereği doğurmuştur. Deniz ticareti sözleşmelerinden özellikle navlun sözleşmesi, taşıyan ile taşıtan ilişkisini düzenlerken, taşıyan ile gönderilen arasındaki hukuki ilişkiyi düzenlemek konişmento adlı belge tarafından gerçekleşmektedir. Bu nedenle her ne kadar denizde kullanılan diğer taşıma senetleri de deniz ticaretinde karşımıza çıksa da, bu tez konişmento odağında hazırlanmıştır. Tezin bütünlüğü sağlanması ve konişmentonun tam olarak anlaşılması amacıyla, deniz ticareti sözleşmeleri detaylıca incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise konişmentonun deniz ticareti hukukundaki yeri anlatılmıştır. Deniz ticareti hukukunda konişmento adlı kıymetli evrak niteliğine haiz belgeye ışık tutan kavramlar bu çalışmada incelenmiş ve navlun sözleşmesi ile konişmentonun ilişkisine değinilmiştir. Bununla birlikte, konişmento kavramı, türleri, rolü ve fonksiyonları bakımından değerlendirme yapılmıştır. Akabinde tezin üçüncü bölümünde sea waybille değinilerek, konişmento ile tablolar ve açıklamalar aracılığıyla karşılaştırılarak; deniz ticareti hukukunda sahip oldukları avantajlar ve dezavantajlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Through the development of international trade, the frequent use of maritime transport has necessitated the conclusion of maritime contracts. In particular, while charter parties regulate the relationship between the charterer and the carrier; the legal relationship between the carrier and the consignee is regulated by a document called the bill of lading. Thus, although the other transportation bills used in the sea appeared in maritime trade, this thesis is prepared in the focus of the bill of lading. In order to ensure the completeness of the thesis and to provide the full understanding of the bill of lading, maritime trade agreements are examined in detail. In the second part of the thesis, the importance of the bill of lading in maritime law is explained. The concepts that shed light on the bill of lading which is accepted as negotiable instrument document in maritime trade law were examined in this thesis; and the relationship between bill of lading and charter party is examined. In addition, the concept of bill of lading, its types, roles and functions are evaluated. Then, in the third part of the thesis, sea waybill is mentioned, and compared with bill of lading through tables and explanations; also the advantages and disadvantages for the maritime trade law are explained.