Üniversite öğrencilerinde erken dönem uyum bozucu şemalar ile romantik ilişki eğilimleri arasındaki ilişki: Şema terapi modeli çerçevesinde bir inceleme
The relationship between early maladaptive schemas and psychological tendencies associated with the romantic relationships in university students: An investigation through the schema therapy model
- Tez No: 526326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CİHANGİR ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde erken dönem uyum bozucu şemaların, romantik ilişki eğilimlerini yordama gücünü belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Young Şema Ölçeği- KF3, Çok Boyutlu İlişki Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 öğretim yılı güz yarıyılında Ege Üniversitesi'nin farklı lisans programlarına devam eden ve en az altı aylık romantik ilişki geçmişi olan 334 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada YŞÖ- KF3'ün ölçtüğü erken dönem uyum bozucu şemaların beş alanı olarak ele alınan bağımsız değişkenlerin ÇBİÖ'nün romantik ilişki eğilimleri olarak ele alınan sekiz boyutunu yordama gücünü belirlemek amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, ilişkiye yüksek düzeyde odaklanma eğiliminin, diğeri yönelimlilik şema alanı tarafından; ilişki doyumunun, ayrılma ve reddedilme ve aşırı tetikte olma şema alanları tarafından; ilişki korkusunun, zedelenmiş özerklik ve aşırı tetikte olma şema alanları tarafından; ilişki izlenimi ayarlama eğiliminin, diğeri yönelimlilik, zedelenmiş özerklik ve zedelenmiş sınırlar şema alanları tarafından; ilişkide kendine güven eğiliminin, zedelenmiş özerklik ve diğeri yönelimlilik şema alanları tarafından; dışsal ilişki kontrolü eğiliminin, zedelenmiş özerklik şema alanı tarafından; içsel ilişki kontrolü eğiliminin, zedelenmiş sınırlar, diğeri yönelimlilik ve ayrılma ve reddedilme şema alanları tarafından ve ilişki girişkenliği eğiliminin, zedelenmiş özerklik ve zedelenmiş sınırlar şema alanları tarafından anlamlı düzeyde yordandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the predictive power of variables that early maladaptive schema domains on the psychological tendencies associated with the romantic relationships in university students. Young Schema Questionnaire- SF3, The Multidimensional Relationship Questionnaire, and The Personal Information Form were used to collect the data. The sample of the research is composed of 334 students who are attending different undergraduate programs of Ege University in the fall semester of 2016-2017 academic year and have a romantic relationship history of at least six months. In the study, a stepwise multiple regression analysis was conducted to determine the predictive power of independent variables that five domains of the early maladaptive schemas measured by the YSQ-SF3 on the eight dimensions of the psychological tendencies associated with the romantic relationships measured by the MRQ. The results of this study showed that; focus on relationship extremely was predicted by other directedness schema domain; relational satisfaction was predicted by disconnection and rejection and over vigilance and inhibition schema domains; fear of relationship was predicted by impaired autonomy and over vigilance and inhibition schema domains; relational monitoring was predicted by other directedness, impaired autonomy and impaired limits schema domains; relational esteem was predicted by impaired autonomy and other directedness schema domains; external relational control was predicted by impaired autonomy schema domain; internal relational control was predicted by impaired limits, other directedness and disconnection and rejection schema domains; and relational assertiveness was predicted by impaired autonomy and impaired limits schema domains.