Rhus coriaria L. bitkisinin diyabet ve obezite üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of rhus coriaria L. on diabetes and obesity
- Tez No: 526341
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Rhus coriaria L. bitkisi Anadolu'da genellikle“sumak”adıyla bilinmektedir. Bitkinin farklı kısımları çeşitli hastalıkların tedavisi amacıyla ve baharat olarak uzun yıllardır halk arasında kullanılmaktadır. Sumak halk arasında şeker hastalığı, böbrek taşları, diyare, hipertansiyon, dizanteri, peptik ülser, hemoroit, yara, yanık, döküntü, ezik ve ödem tedavisinde kullanılmaktadır. Bitki ayrıca böcek ısırıklarında, arı sokmalarında ve abseleri olgunlaştırmada da kullanılmaktadır. Çalışmamızda, R. coriaria yaprak ve meyvelerinin karbonhidrat metabolizması üzerindeki etkisi α-amilaz ve α-glukozidaz üzerinde inhibitör aktivite ölçülerek araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rhus coriaria L. is generally known as“sumak”in Anatolia. Different parts of the plant have been used for the treatment of various diseases and as a spice for many years. Sumac is used ethnobotanically in the treatment of diabetes, kidney stones, diarrhea, hypertension, dysentery, peptic ulcer, hemorrhoids, wounds, burns, rash, edema and bruise. Moreover, it is also used for insect bites, bee stings and maturation of abscess. In our study, the effect of leaf and fruits of R. coriaria on carbohydrate metabolism was investigated by measuring inhibitory activity on α-amylase and α-glucosidase. The effect of plant on lipid metabolism was evaluated by measuring of its inhibitory activity on pancreatic lipase enzyme.