Akciğer kanserinin değerlendirilmesinde bilgisayarlı toraks tomografisi ile fiberoptik bronkoskopinin karşılaştırılması
Compari̇son of thorax computed tomography and fi̇beropti̇c bronchoscopy i̇n the evaluati̇on of lung cancer
- Tez No: 526368
- Danışmanlar: UZMAN ÜNVER KAMALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Akciğer hastalıklarının görüntülenmesinde Bilgisayarlı Tomografi'nin (BT) değerini ortaya koymak amacıyla fiberoptik bronkoskop (FBO) ile BT'nin karşılaştırıldığı geniş seriler mevcuttur. Bu çalışmada FOB ve BT tetkiki 150 akciğer maligniteli hastaya uygulandı. Kitle varlığını ve sayısını göstermede BT, FOB'ye göre istatiksel anlamda daha etkin bulundu. Olguların %76.7'i FOB ile %14'ü Transtorasik iğne aspirasyonu (TTİA) ve %9.3'ü diğer yöntemlerle tanı aldı. Olguların %49'unda lenfadenopati ve %44'ünde direk invazyonu göstermesi ile BT metastazları saptamada da etkinliğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple comparative studies have been carried out between Fiberoptic Bronchoscopy (FOB) and Thorax computed tomography (CT) in order to emphasize the value of CT in the diagnosis of pulmonary diseases. In this research, FOB and CT have been performed on 150 cases with lung neoplasm. CT, compared to FOB, detecting the existing lesions 76.7 % of the cases ration biopsy and 9.3 % by the other diagnostic procedures. By showing lymphadenopathy in 49 % and direct invasion in 44% of the cases, CT hasalso proved its superiority in detecting the metastases.