Gebeliğinde sigara içen anne bebeklerinde serebral oksijenizasyon monitorizasyonu
Early postnatal serebral oxygen monitorization in smoking mothers baby
- Tez No: 526367
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Gebelikte sigara içilmesinin bebeğe birçok olumsuz etkisi olduğu bilinmektedir. Deneysel hayvan çalışmalarında anne karnında nikotine maruziyetin beyin hücre replikasyon ve diferansiyasyonunu etkilediği gösterilmiştir. Ayrıca maternal sigara içiciliğinin fetal hipoksi ve iskemi ile beyni etkileyebileceği de bilinmektedir. Sigara içen anne bebeklerinde ileri dönemde psikolojik gelişimin etkilendiği saptanmıştır. Ancak sağlıklı doğan term bebeklerde erken dönemde serebral oksijenizasyonu değerlendiren çalışma bulunmamaktadır. Amaç: Hipotezimiz gebelikte içilen sigaranın doğan bebeğin beynini oksijenizasyonunu bozarak etkileyebileceğidir. Bu amaçla bu çalışmada sigara içen anne bebeklerinde serebral NIRS monitorizasyonu ile beynin etkilenip etkilenmediği erken dönemde incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel, analitik olarak planlanan bu çalışma, altı aylık zaman aralığında hastanemizde doğan görünürde sağlıklı term bebeklerle gerçekleştirilmiştir. Bebekler annelerinin gebelikte sigara içip-içmemesine göre iki gruba ayrılmıştır. Bu çalışma literatürde sigara içen ve içmeyen annelerin term bebeklerinde serebral oksijenizasyonu değerlendiren ilk çalışma olması nedeniyle güç analizi uygulanmamış, her iki gruba 30'ar bebek alınması planlanmıştır. Gebeliğinde sigara içmiş annelerin bebekleri Grup 1'i, gebeliğinde sigara içmemiş annelerin bebekleri Grup 2'yi oluşturmuştur. Her iki grup bebeklerde ilk 24 saat içerisinde ve postnatal 8. günde NIRS yöntemi ile bölgesel serebral doku oksijenizasyonu ölçülmüş (rcSO2) değerleri alınmıştır. Bebeklerde eş zamanlı olarak pulse oksimetre ile SpO2 değeri alınmıştır. Bu iki değer ile fraksiyonel doku oksijenizasyonu hesaplanmıştır. (FTOE) Bulgular: Bu çalışmaya gebeliğinde sigara içen 30, gebeliğinde sigara içmeyen 31 anne bebeği olmak üzere 61 olgu alınmıştır. Hiçbir bebeğin çalışma dışında bırakılması gerekmemiştir. Sigara içen ve içmeyen annelerin bebeklerinde ilk 24 saat ve 8. gün rcSO2 ve FTOE değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmemiş, ancak sigara içen annelerin bebeklerinde ilk 24 saat SpO2 değerleri daha düşük bulunmuştur. Sigara içen ve içmeyen gruplarda pasif içiciliğin de etkisini araştırmak amacıyla oluşturulan 4 alt grupta ve sigara içen grubun kendi içerisinde günlük sigara tüketimine göre karşılaştırmalarında da ilk 24 saat ve 8. gün rcSO2 ve FTOE değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmemiştir. Her iki grupta da ilk 24 saat spO2 değerleri 8. gün spO2 değerlerinden anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Sonuç: Sigaranın serebral oksijenizasyona etkisini göstermek amacıyla yapılan bu çalışmada rcsO2 ve FTOE değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ancak eş zamanlı spO2 de olan anlamlı farklılık fetüsün beyin dokusunu korumak adına kardiyak debiyi artırmasına bağlı olabilir. Sigaranın mikro düzeyde yaptığı etkilerin doku oksijenizasyon karşılığını göstermek amacıyla bu alandaki çalışmaları artırmak gerekebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Smoking in pregnancy is known to have many negative effects on the baby. In experimental animal studies, intrauterine nicotine exposure has been shown to affect brain cell replication and differentiation. In addition, it is known that maternal smoking may affect the brain with fetal hypoxia and ischemia. In addition, it was determined that psychological development was affected in the infant who had a smoker mother. However, there are no studies evaluating cerebral oxygenation in healthy term infants. Objective: Our hypothesis is that smoking during pregnancy may affect the fetal brain by hypoxia. For this purpose, in this study, it was examined in the early postnatal period that the brain was affected by the cerebral NIRS monitorization in a smoking mother baby. Materials and Methods: This prospective, observational, analytical study was performed with apparently healthy term babies born in our hospital within a period of six months. Babies were divided into two groups according to whether their mothers smoked during pregnancy. This study is the first study evaluating cerebral oxygenation in term babies of smoker and non-smoker mothers in the literature. The babies of the mothers who had smoked during pregnancy had Group 1 and the babies of the mothers who did not smoke in their pregnancies constituted Group 2. Regional cerebral tissue oxygenation was measured by using NIRS method in the first 24 hours and postnatal 8th days in both groups (rcSO2) values. SPO2 value was taken simultaneously with pulse oximeter in infants. Fractional tissue oxygenation was calculated with these two values. (FTOE) Results: In this study, we enrolled 30 smoker mothers and 31 mothers who were non - smoker in their pregnancies. No patients were excluded from the study. There was no statistically significant difference in the rcsO2 and FTOE values of the first 24 hours and 8th days in the 4 subgroups that were formed in order to investigate the effect of passive smoking in the smokers and non-smokers. The mean spO2 values of the patients were significantly lower in the first 24 hours of smoking group compared to the 8th day. Similarly, the spO2 values of the first 24 hours in both groups were significantly lower than the 8th day spO2 values. Conclusion: This study was conducted to show the effect of smoking on cerebral oxygenation. There was no significant difference in rcsO2 and FTOE values. However, a significant difference in concurrent spO2 may be related to the increase of cardiac flow to protect the brain tissue. It may be necessary to increase the work done in this area to show the tissue oxygenation reserve of the effects of cigarette micro-level.