Kortikal kemik kalınlığı ve kortikal kemik yoğunluğundaki farklılıkların ortodontik mini-implantların primer stabilitesine olan etkisinin in-vitro olarak araştırılması
Evalution of the effects of differences in cortical bone thickness and cortical bone density on the primary stability of orthodontic mini-implants in-vitro.
  1. Tez No: 526377
  2. Yazar: EMİNE BUĞRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmamızın amacı kortikal kemik yoğunluğu ve kortikal kemik kalınlığındaki farklılıkların mini-implantların primer stabilitesine olan etkilerinin in-vitro olarak incelenmesidir. Trabeküler kemik yoğunlukları aynı (25 grade), kortikal kemik yoğunlukları (40, 45, 50 grade) ve kortikal kemik kalınlıkları (1, 2, 3 mm) farklı olan toplam 9 adet sentetik kemik bloğu hazırlanmıştır. Blokların üzerine 1,8x8 mm'lik mini-implantlar yerleştirilmiş ve mini-implantların primer stabiliteleri; çakma torku ve dikey çekip çıkartma kuvveti ile değerlendirilmiştir. Ortalama çakma torku değerlerinin 8,96–16,85 Ncm arasında, ortalama dikey çekip çıkartma kuvveti değerlerinin ise 178,07–376,25 N arasında değiştiği belirlenmiştir. Hem çakma torku hem de dikey çekip çıkartma kuvveti üzerinde en etkili faktörün kortikal kemik yoğunluğu olduğu tespit edilmiştir. Çakma torku ile dikey çekip çıkartma kuvvetini etkileme açısından kortikal kemik yoğunluğu ve/veya kalınlığı arasında farklı ilişkiler var olduğu tespit edilmiştir. Çakma torku ile dikey çekip çıkartma kuvveti arasında farklı regresyon denklemleri kurulabildiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Mini-implant, primer stabilite, kemik kalitesi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of differences in cortical bone density and cortical bone thickness on the primary stability of mini-implants, in-vitro. A total of 9 synthetic bone blocks which were formed in the the same trabecular bone densities (25 grade), different cortical bone densities (40 grade, 45 grade, 50 grade) and different cortical bone thicknesses (1 mm, 2 mm, 3 mm) were prepared. 1.8x8 mm mini-implants placed on the blocks and the primary stability of the mini-implants was assessed by insertion torque and pullout strength. The average insertion torque values varied between 8.96–16.85 Ncm while the average pullout strength values varied between 178.07–376.25 N. It has been determined that cortical bone density is the most effective factors on both the insertion torque and the pullout strength. In terms of influencing the insertion torque and the pullout strength, it has been determined that there are different relations between cortical bone density and/or thickness. It has been found that different regression equations can be established between the insertion torque and the pullout strength. Keywords : Mini-implant, primer stability, bone quality