Pnömoni hastalarında CURB65 ve PSI skorlamalarına ek olarak alınan prokalsitoninin hastaların klinik gidişi ile ilişkisi
The relationship of procalcitonin's clinical prognosis with CURB65 and PSI scoring systems in pneumonia patients
- Tez No: 526411
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Pnömonin acil serviste erken tanınması, erken tedavi başlanması hastalığın prognozu için kritiktir. Acil serviste bunun için kullanılan algoritmalar (CURB65, PSI) tedavinin yönünü belirlemekle birlikte, hastaların taburculuk, servis ve yoğun bakım yatışlarına karar verilmesine yardımcı olur. Bunun yanında son yıllarda özellikle sepsis hastalarında prognostik belirteç olarak kullanımı artmış olan Prokalsitonin (PKT) düzeyinin tekil olarak, pnömoni tanısı konulmuş hastalarda klinik gidiş ve 30 günlük mortalite ile ilişkisini saptamak bu çalışmanın çıkış noktasıdır. Çalışmanın amacı; acil serviste tanısı konulan Toplum Kökenli Pnömonili (TKP) hastalarda, Pnömoni Ağırlık Skoru (PSI) ve CURB65(konfüzyon, üre, sistolik kan basıncı65 yaş) skorları ile serum prokalsitonin düzeyinin hastaların klinik sonlanımları açısından karşılaştırılması ve kesim değerlerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 1.11.2017 ile 1.4.2018 tarihleri arasında başvuran, pnömoni tanısı almış, hastalar retrospektif olarak hastane kayıtları üzerinden incelendi. Hastaların, CURB65 skorlaması; CURB65
Özet (Çeviri)
Aim: Early recognition and early treatment of pneumonia in the emergency department, is critical for the prognosis of the disease. The algorithms (CURB65, PSI) used in the emergency department not only to determine the direction of treatment, but they also help to decide on the patients' discharge, admission to the wards and intensive care units. In addition to this, the starting point of this study is to determine the procalcitonin(PCT) level, which has been increased as a prognostic marker in sepsis patients in recent years, and its relationship with clinical course and 30-day mortality in patients diagnosed with pneumonia. In this study, we aimed to compare the results of Pneumonia Severity Index (PSI) and CURB65 (confusion, urea, systolic blood pressure 65) with serum procalcitonin levels in terms of clinical outcomes of patients and to determine cut-off values. Materials and Methods: The patients who had been diagnosed as having pneumonia with no exclusion criteria and that were admitted to the Emergency Medicine Department of Istanbul Training and Research Hospital between 11.11.2017 and 1.4.2018 were retrospectively evaluated through hospital records. The CURB65 and PSI scores of the patients were assigned to either of two classes of severity; i.e., CURB65