Toplum kökenli pnömoni olgularında fraksiyone ekshale nitrik oksit düzeyi hastalığın ağırlığının saptanmasında bir belirteç olabilir mi?
Can fractional exhaled nitric oxide levels serve as a marker for determining disease severity in cases of community-acquired pneumonia?
  1. Tez No: 907233
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda Toplum Kökenli Pnömoni (TKP) tanısıyla hastanemiz Göğüs Hastalıkları Servisi'ne yatırılan hastalarda Fraksiyone Ekshale Nitrik Oksit (FeNO) ölçüm düzeylerinin hastalığın prognozunu öngörmede etkili bir parametre olup olmadığını değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmamıza, Toplum Kökenli Pnömoni tanısıyla hastanemiz Göğüs Hastalıkları Servisi'ne yatışı yapılan 53 gönüllü hasta dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri, vital bulguları, hemogram ve biyokimya parametreleri, arteriyal kan gazı sonuçları, toraks görüntüleme bulguları kaydedildi. Ayrıca, hastaların fizik muayene bulguları, klinik durumları, laboratuvar ve radyolojik inceleme sonuçlarıyla CURB-65 ve PSI skoru hesaplandı. Hastaların FeNO ölçümü ise tedavi başlanmadan önce ilk başvuruda yapıldı. Tedavi başlangıcından sonraki süreç, takipte gelişen yoğun bakım ihtiyacı varlığı ve taburculuk/exitus durumu takip edilerek kaydedildi. Çalışmamızda ölçülen FeNO değerleri ile, prognozu öngörmede etkinliği bilinen CURB-65 ve PSI skorlamaları ile anlamlı ilişki bulunamamıştır (p=0,034, p=0,042). Çalışmamızda ilk başvuruda servis yatışı uygun gördüğümüz hastaların %15'inde takiplerinde yoğun bakıma yatış endikasyonu gelişmiş olup, bu hastaların FeNO değerleri diğer hastalardan belirgin şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,016). Exitus ile sonuçlanan hastaların FeNO seviyelerinde taburcu olan hastaların değerlerinde anlamlı farklılık görülmemiş ve hastalığın mortalitesini öngörmede bu ölçümün başarılı olamadığı tespit edilmiştir (p=0,059). Ek olarak, hastaların bilgisayarlı tomografi bulgulanın FeNO ile ilişkili olabileceği, ölçümlerde 13 ppb ve üzeri değerler bronşitik enfeksiyon görünümü ile, 16 ppb ve üzeri değerler ise buzlu cam opasitesi ile ilişkilendirilmiştir (p=0,001, p=0,007). 6 Sonuç olarak; Toplum Kökenli Pnömoni hastalarında Fraksiyone Ekshale Nitrik Oksit ölçümü, mortalite ile ilişkili bulunmamış ve pnömoni ağırlık skorlamalarıyla anlamlı bir korelasyon göstermemiştir. Ancak, yoğun bakım ihtiyacı gelişen hastalarda belirgin şekilde daha yüksek FeNO seviyeleri tespit edilmiştir. Bu nedenle, ilk başvuruda yapılan FeNO ölçümünün, tedavi sürecinde yoğun bakım gereksinimini öngörmeye yönelik potansiyeli olduğu düşünülebilir, ancak bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate whether Fractional Exhaled Nitric Oxide (FeNO) levels could serve as an effective parameter in predicting the prognosis of patients hospitalized in the Pulmonology Department of our hospital with a diagnosis of Community-Acquired Pneumonia (CAP). A total of 53 voluntary patients diagnosed with Community-Acquired Pneumonia and admitted to our hospital's Pulmonology Department were included in the study. The demographic characteristics of all patients, such as age and gender, vital signs, hemogram and biochemical parameters, arterial blood gas results, and thoracic imaging findings were recorded. In addition, physical examination findings, clinical conditions, laboratory and radiological results were assessed, and CURB-65 and PSI scores were calculated. FeNO measurements were taken during the initial presentation, immediately before treatment was initiated. The clinical course following the start of treatment, the presence of an intensive care unit (ICU) requirement, and the discharge/exitus status were recorded during follow-up. No significant correlation was found between FeNO levels and the CURB-65 or PSI scores, both of which are known to be effective in predicting prognosis (p=0.034, p=0.042). Among the patients who were initially deemed suitable for ward admission, 15% required ICU admission during follow-up, and their FeNO levels were found to be significantly higher than those of the remaining patients (p=0.016). No significant difference in FeNO levels was observed between patients who were discharged and those who died, indicating that FeNO measurement was not successful in predicting mortality (p=0.059). Additionally, it was observed that FeNO levels might be related to computed tomography findings; values of 13 ppb and above were associated with bronchitic infection, 8 while values of 16 ppb and above were linked to ground-glass opacities (p=0.001, p=0.007). In conclusion, Fractional Exhaled Nitric Oxide measurement was not found to be associated with mortality in patients with Community-Acquired Pneumonia, nor did it show a significant correlation with pneumonia severity scores. However, significantly higher FeNO levels were detected in patients who required ICU admission. Therefore, FeNO measurement at the time of initial presentation may have the potential to predict the need for intensive care during the treatment process, although further studies are needed to confirm this.