An FPGA implementation of real-time electro-optic and IR image fusion
APKD üzerinde gerçek zamanlı elektro-optik ve kızılötesi görüntü füzyonu
  1. Tez No: 269392
  2. Yazar: İBRAHİM MELİH ÇÖLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde, elektro-optik ve kızılötesi video kaynaklarının değiştirilmiş 2 boyutlu ayrık kosinüs dönüşümü temelli füzyon algoritması önerilmiş ve önerilen algoritma APKD üzerinde gerçeklenmiştir. Algoritmanın gerçeklenmesi için kullanılan platform, Altera Stratix III ailesinden bir APKD barındırmaktadır. Önerilen algoritma aynı zamanda Matlab üzerinde geliştirilen bir kullanıcı arayüz programı ile diğer kabul görmüş füzyon algoritmaları ile karşılaştırılmıştır.Önerilen algoritma, öncelikle her giriş görüntüsünün ilişkili koordinatlarından 4x4 pixel boyutunda kesintiler alır ve bu kesintilere 2 boyutlu ayrık kosinüs dönüşümü uygular. Daha sonra, her iki kesinti için ?L2 norm? değeri hesaplanarak, bulunan değer AC değerlerin füzyonunda ağırlık katsayısı olarak kullanılır. DC değerlerin füzyonu ise giren görüntülerin aritmetik ortalamasıdır. Bu mekanizma kullanılarak bütün görüntü 4x4'lük kesitler halinde işlenir.Önerilen algoritma hem öznel, hem de nesnel olarak diğer kabul görmüş görüntü füzyonu algoritmaları ile benzer bir performans sergilemektedir. Donanımsal olarak, önerilen algoritma 65 MHz saat frekansı hızına ve 1024x768 çözünürlüğe sahip videoları 60 fps hızda işleyebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a modified 2D Discrete Cosine Transform based electro-optic and IR image fusion algorithm is proposed and implemented on an FPGA platform. The platform is a custom FPGA board which uses ALTERA Stratix III family FPGA. The algorithm is also compared with state of the art image fusion algorithms by means of an image fusion software application GUI developed in Matlab®.The proposed algorithm principally takes corresponding 4x4 pixel blocks of two images to be fused and transforms them by means of 2D Discrete Cosine Transform. Then, the L2 norm of each block is calculated and used as the weighting factor for the AC values of the fused image block. The DC value of the fused block is the arithmetic mean of the DC coefficients of both input blocks. Based on this mechanism, the whole two images are processed in such a way that the output image is a composition of the processed 4x4 blocks.The proposed algorithm performs well compared to the other state of the art image fusion algorithms both in subjective and objective quality evaluations. In hardware the implemented algorithm can accept input videos as fast as 65 MHz pixel clock with a resolution of 1024x768 @60 Hz.