Batın tomografisinde ileus tanısı almış hastalarda obstruksiyon seviyesini belirlemede batın tomografisi ile ayakta direkt batın grafisi'nin retrospektif olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 526429
  2. Yazar: İBRAHİM UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İleus erken tanı gerektiren, sık karşılaşılan acil cerrahi gerektiren bir durumdur. Cerrahi yaklaşım ve tedavi için ileuslu olgularda obstruksiyon seviyesinin ve nedenin belirlenmesi önemlidir. İleus tanısında ADBG ve Batın BT tetkikleri kullanılır. Biz bu çalışmada Batın BT incelemesinde ileus tanısı almış hastalarda ADBG ve Batın BT incelemelerde obstruksiyon seviyesinin değerlendirilmesini retrospektif olarak kıyasladık. Materyal ve Yöntem Kasım 2015 - Ekim 2018 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılan Batın BT incelemelerinde ileus tanısı almış 315 hasta araştırmaya dahil edildi. Çalışma koordinatörü tarafından Batın BT incelemelerde belirlenen obstruksiyon seviyeleri, birbirlerinden bağımsız iki okuyucunun ADBG incelemede belirlediği obstruksiyon seviyeleri ile kıyaslandı. Bulgular Çalışma grubunun aritmetik yaş ortalaması 56 (SS±18,27) , ortanca değeri 57'dir. Ayrıca çalışma grubunda bulunan 315 hastanın cinsiyet dağılımı 182'si erkek(%58), 133'ü kadın(%42) şeklindedir. Her iki okuyucunun ADBG incelemede belirlediği obstruksiyon seviyesi ile gold standart görüntüleme yöntemi olan Batın BT incelemede belirlenen obsturksiyon seviyesinin %76-78 oranında aynı sonuçlar tespit edildi. Ayrıca her iki okuyucunun ve her iki okuycunun verileri ayrı ayrı, Batın BT incelemede eldi edilen obstruksyion seviyeleri ile istatistiksel olarak kıyaslandığında, her iki okuyucunun verilerinin birbirleri arasında ve ayrı ayrı olarak Batın BT ile 'iyi derecede uyumlu' olduğu sonucu elde edilmiştir. Sonuç Çalışmamıza göre ileus tanısında gold standart olan görüntüleme yöntemi Batın BT incelemede ileus tanısı almış hastalarda değerlendirilen ADBG incelemelerde obstruksiyon seviyesini belirlemek %76-%78 doğruluk oranına sahip olarak bulunmuştur. Ayrıca yapılan istatistiksel analizde gold standart inceleme ile ADBG inceleme verileri arasında 'iyi dereceli uyum' elde edilmiştir. ADBG incelemenin kost-efektif özellikleri ulaşılabilirliğinin kolay olması , hastaya verdiği doz miktarı gibi avantajları, ileus tanınışında ve obstruksiyon seviyesini belirlemede gold standart inceleme ile uyumlu sonuçlar göstermesi yanı sıra obstruksiyon etiyolojisini belirlemedeki kısıtlılıkları bir arada düşünüldüğünde ileus ön tanılı hastalarda ilk tetkik olarak ADBG incelemenin uygulanması ve etiyolojisi belirlenmiş ileus tanılı hastalarda takip incelemelerde önemli bir yere sahip olması çalışmamızda elde ettiğimiz veriler tarafından desteklenmiştir. ANAHTAR KELİMELER:*İleus, Barsak obstrüksiyonu, ADBG, Batın BT, Obstruksiyon seviyesi.
Özet (Çeviri)
Objective Intestinal obstructions is common surgical emergency which demands an early diagnosis. Obstruction level and couses are important for surgical treatment of intestinal obstructions. Abdomen CT and Plain films are useful at diagnosis of intestinal obstructions. In our study, we decide to retrospectively compare obstruction levels between plain films and abdomen CT examinations in the patients who get intestinal obstruction diagnosis at the reports of abdomen CT. Matherial And Method In this study, we inculeded 315 patients who get a diagnosis of intestinal obstruction at Sisli Hamidiye Etfal Research and Training Hospital between November 2015- October 2018. We retrospectively compare intestinal obstruction levels at plain films which is interpreted independently by two researcher with intestinal obstruction levels at Abdomen CT which is interpreted by study coordinator who is experienced at abdomen radiology. Findings The mean age of the patients in this study was 56 and standart deviation is 18,27. This study group has inculeded 315 patients and 182 (%58) of them is men and 133 (%42) of them is women. In this study, we found obstruction levels which is interpreted by two researcher on plain films are same levels %76-%78 of patients with Abdomen CT which is interpreted by study coordinator who is experienced at abdomen radiology. At statistical analysis, 'perfect match' was detected between obstruction levels on plain films and obstruction levels on Abdomen CT which is gold standart imaging examination for intestinal obstruction. Results In our study, it was founded obstruction levels which is interpreted by two researcher on plain films are same levels %76-%78 of patients with Abdomen CT which is gold standart imaging examination for intestinal obstruction and 'perfect match' was detected between obstruction levels on plain films and obstruction levels on Abdomen CT at statistical analysis. Plain films have kind of advantages Cost-effectivty, low radiation doses and aslo have kind of disadvantage detection of obstruction etiology. We evaluated our results of study with advantages and disadvantages of plain film all together and we found that our study stupports that why plain films first imaging examinations on patients who has a pre-diagnosis of bowel obsturction and why plain films are so important at following the patients have intestinal obstruction. KEY WORDS: Bowel obstruction, Obstruction levels, Abdomen CT , Plain film.