Major abdominal onkolojik cerrahi yapılan hastalarda revize kardiyak risk indeksi ve postoperatif morbidite ilişkisi
The relationship between revised cardiac risk index and postoperative morbidity in patients with major abdominal oncological surgery
- Tez No: 526431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENŞURE KAYA, UZMAN DİLEK KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Major abdominal onkolojik cerrahi, perioperatif kardiyak iskemik olaylar da dâhil olmak üzere, postoperatif morbidite ile ilişkili olup, önemli ölçüde önceden komorbid durumları olan hastalarla da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Çalışmamızda, bu hasta popülâsyonunda Revize Kardiyak Risk Indeksi (RKRI) ile postoperatif artmış kardiyak olmayan morbidite riski arasında bir iliĢki saptamayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı, 18.04.2018 tarihli, 2018-04151 protokol no ile alınmıştır. ÇalıĢmaya, 18 yaĢ üzeri, elektif majör abdominal onkolojik cerrahi uygulanan ve 2 saatten uzun sürmesi beklenen toplam 350 hasta dahil edildi.Preoperatif hastaya ait özellikler, ASA skoru, anestezi tekniği, uygulanan cerrahi, intraoperatif geliŞen olaylar, operasyon süresi, intraoperatif kan kaybı/ postoperatif hematokrit değerleri ve uygulanan analjezik teknikler kaydedildi.Hastalar postoperatif 1. gün ve 5. gün için ziyaret edilerek Postoperatif morbidite skoru (POMS) ve taburuculuk süreleri,postoperatif 90 günlük mortalite ,taburculuk sonrası yeniden hastane başvuruları kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
ackground: Major abdominal oncologic surgery is associated with postoperative morbidity, including perioperative cardiac ischemic events, and is frequently associated with patients with pre-comorbid conditions. In our study, we aimed to find a relationship between the Revised Cardiac Risk Index and postoperative increased non-cardiac morbidity risk in this patient population. Materials and Methods: Ethics committee approval was obtained by protocol number 2018-04151 dated 18.04.2018. A total of 350 hasta who were over 18 years of age who underwent elective major abdominal oncological surgery and were expected to continue for more than 2 hours were participated in the study.Preoperative patient characteristics, ASA score, anesthesia technique, applied surgery type, intraoperative events, operation time, intraoperative blood loss / postoperative hematocrit values and analgesic techniques applied were recorded.Postoperative morbidity score (POMS) on postoperatives days 1 and 5, and discharge times, postoperative 90-day mortality, and hospital admissions after discharge were recorded.