Sıçanlarda oluşturulan deneysel intestinal iskemi reperfüzyon modelinde okserutinin etkileri: Deneysel çalışma
Effects of oxerutin in experimental rat model of intestinal ischemia reperfusion
- Tez No: 526432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR TURGUT ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Sıçanlarda oluşturulan deneysel intestinal iskemi reperfüzyon modelinde okserutinin etkilerini araştırmak. Materyal ve Metod: Çalışmada 30 adet Wistar–Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sham grubu (n=10), iskemi-reperfüzyon grubu (İ-R) (n=10) ve Okserutin + iskemi-reperfüzyon grubu (OXR) (n=10) olmak üzere 3 grup randomize olarak oluşturuldu. 1. grup laparotomiyi takiben 105 dakika içinde sakrifiye edildi. 2. gruba superior mezenterik arter (SMA) 45 dakika oklüze edilerek intestinal iskemi oluşturuldu, takiben 60 dakika reperfüzyon uygulandı. 3. gruba işlemden 24 saat ve 2 saat önce oral lavaj yoluyla 500 mg/kg okserutin verildi, 45 dakika iskemi oluşturulup, takiben 60 dakika reperfüzyon uygulandı. İşlem sonunda her 3 gruptaki deneklerden histopatolojik inceleme ve doku malondialdehit (MDA), ksantin oksidaz (XO), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitesi ölçümü için ileum rezeksiyonu yapıldıktan sonra, sıçanlar sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We investigated the effects of oxerutin in experimental intestinal ischemia reperfusion model formed in rats. Materials and Methods: Thirty male Wistar-Albino rats were used in the study. The rats were randomly assigned to three groups as follows: sham group (n=10), ischemia-reperfusion (I-R) group (n=10) and oxerutin + IR (OXR) group (n=10). Sham group was sacrificed within 105 minutes following laparotomy. In the I-R group superior mesenteric artery was occluded for 45 minutes to form intestinal ischemia then followed by reperfusion for 60 minutes. In the OXR group, 24 hours and 2 hours before the procedure, 500 mg / kg oxerutin was given via oral lavage, then ischemia was induced for 45 minutes followed by reperfusion for 60 minutes. At the end of the procedure, the rats were sacrified after ileal resection for histopathologic examination and for the measurement of tissue malondialdehyde (MDA), xanthine oxidase (XO), superoxide dismutase (SOD), catalase (KAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px) levels.