Meme kanserli hastalarda preoperatif anksiyetenin postoperatif bulantı kusma ve ağrı ile korelasyonu
Correlation of preoperative anxiety and postoperative nausea and vomiting and postoperative pain i̇n patients with breast cancer
  1. Tez No: 526452
  2. Yazar: SEDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN SERPİL ŞAVLI METE, UZMAN ÖZLEM ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada meme kanseri nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalarda preoperatif anksiyete düzeylerinin postoperatif bulantı kusma ve postoperatif ağrı ile korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif dizaynda pre-test post-test çalışması olarak yürütüldü. Tüm hastaların cerrahi öncesi anksiyete düzeyi Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI FORM TX – I) anket formu kullanılarak ölçüldü. Postoperatif ağrı şiddeti için vizüel analog skalası (VAS) ağrı skoru kullanıldı. Hastaların bulantı kusma değerlendirilmesi, postoperatif 0., 6. ve 24. saatlerde Bulantı Kusma Skoru (BKS) ile yapıldı. Anestezi indüksiyonu için propofol (2,5-3 mg/kg), fentanil sitrat (2 mcg/kg), roküronyum bromür (0,6 mg/kg) kullanıldı. Anestezi idamesi %40 O2 ve %60 N2O ile sağlandı. İnhalasyon ajanı olarak Sevofluran kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza meme kanseri nedeniyle opere olan yaşları 32 ile 81 arasında değişen ve ortalama 56,87±11,75 yıl olan toplam 97 kadın hasta dahil edildi. STAI ile 0.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the correlation of preoperative anxiety on postoperative nausea and vomiting, and postoperative pain in patients underwent surgery due to breast cancer. Materials and Methods: This study was conducted as a pre-test post-test study in a prospective design. The preoperative anxiety level of all patients was measured using the State Anxiety Scale (STAI FORM TX - I) questionnaire. Visual analog scale (VAS) pain score was used to assess postoperative pain severity. Nausea and vomiting were evaluated by the Nausea Vomiting Score (NVS) at postoperative 0., 6. and 24. hours. Propofol (2.5-3 mg/kg), fentanyl citrate (2 mcg/kg), rocuronium bromide (0.6 mg/kg) were used for anesthesia induction. Anesthesia was maintained with 40% O2 and 60% N2O. Sevoflurane was used as the inhalation agent. Results: A total of 97 female patients with a mean age of 56.87 ± 11.75 years (ranging 32 to 81 years) were included. While there was a strong and positive correlation between the STAI values and 0. A positive and strong correlation was found between STAI and 0.