Long-term oriented internal management philosophies, their effects on hrm implementation and shop climates in franchised small businesses
Bayilik sistemiyle çalışan küçük işletmelerde uzun vadeli yönetim felsefeleri ve bunların ik uygulamalarına ve mağaza iklimine etkileri
  1. Tez No: 526455
  2. Yazar: EDA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT BAYAZIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu doktora tezinde (1) işletme sahiplerinin uzun vadeli iç yönetim felsefeleri ve (2) işletme sahipleri ve mağaza müdürlerinin dönüştürücü ve etkileşimci liderlik tarzlarının İKY'nin içeriğine (yani yüksek performanslı iş sistemleri veya YPİS) ve süreçlerine (yani İKY'nin kuvvetine), mağaza iklimlerine (yani çalışanlara verilen önem ve hizmet iklimleri) ve hizmet kalitesine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma bağlamı Türkiye'de perakende sektöründe teknolojik ürün ve hizmetler sunan bir büyük bir kurumun bayi mağazalarından oluşmuştur. 15 mağaza ziyareti ve 73 derinlemesine mülakattan oluşan bir niteliksel inceleme sonucunda araştırma modeli ve ölçekleri geliştirilmiştir. Yürütülen anketlerle toplam 1.031 mağazada 1.278 çalışan, 587 mağaza müdürü ve 277 işletme sahibinden veri toplanmıştır. Yapılan çok kademeli analizler sonucunda, işletme sahiplerinin uzun vadeli eğilimlerinin İKY'nin kuvvetiyle pozitif ilişkili olduğu, ancak YPİS uygulamalarıyla ile ilişkili olmadığı bulunmuştur. Mağaza müdürünün etkileşimci liderlik tarzının İKY'nin kuvveti üzerindeki negatif etkisini işletme sahibinin uzun vadeli eğilimlerinin azalttığı tespit edilmiştir. İKY'nin kuvvetinin yaptığı pozitif ana etkinin yanı sıra, YPİS ve İKY'nin kuvveti değişkenlerinin her iki iklim tipi üzerinde birleşik etkileri de olduğu ortaya konmuştur. Bu etkileşimlerin şekline bakıldığında İKY'nin kuvvetinin YPİS'nin mağaza iklimleri üzerindeki pozitif etkisini bastırarak tek başına yüksek iklim algılarına yol açtığı görülmüştür. Ayrıca grup uyumu İKY'nin kuvveti ile iklim arasındaki ilişkiyi düzenlemiştir. Son olarak hizmet ikliminin hizmet kalitesi ile pozitif ilişkili olduğu ve bu ilişkinin de yine grup uyumuna bağlı olduğu bulunmuştur. Bulguların kuramsal ve uygulamaya yönelik sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the effects of (1) owner's long-term oriented internal management philosophies and (2) owner's and shop manager's transformational and transactional leadership styles on HRM content (i.e., HPWS) and process (i.e., HRM strength), shop climates (i.e., climates of concern for employees and service), and service quality. The study context consisted of franchised sales and service shops of a corporation operating in the Turkish retail sector providing technological products and services to the mass market. The research model and measures were constructed after a qualitative study conducted through visits to 15 shops and 73 in-depth interviews with various parties. Survey responses were collected from 1,278 employees, 587 shop managers, and 277 shop owners from a total of 1,031 shops. The results of the multi-level analyses indicated that owner's long-term orientation was positively related to HRM strength, but not related to use of HPWS practices. Owner's and shop manager's transformational and transactional leadership behaviors were generally positively linked to HPWS and HRM strength. Owner's long-term orientation was found to buffer the negative influence of manager's transactional leadership on HRM strength. In addition to the positive main effect of HRM strength, HPWS and HRM strength had joint influences on both climate types. The interactions were such that HRM strength dominated over the positive influence of HPWS on shop climates. Furthermore, group cohesion moderated the HRM strength-climate relationships. Finally, service climate was positively related to service quality and this effect was also moderated by group cohesion. The implications of the results for theory and practice are discussed.